background img
banner

    Tajniki cięcia gazem

    10 lat temu przez

    Cięcie metali gazem, nazywane również tlenowym stosowane jest na szeroką skalę. Metoda ta wykorzystywana jest do przecinania stali niskostopowych i węglowych o różnych grubości. Można powiedzieć, że przecinanie gazem jest procesem bardzo podobnym do spawania.


    _Files_Thumbs_155037Metody cięcia
    Wyróżnić można kilka sposobów przecinania metali: gazowe, gazowo-topnikowe, gazowe przy użyciu lancy, łukowe oraz łukowo-gazowe. Wszystko zależne jest od urządzeń oraz metod jakie stosuje się przy cięciu. Ponadto wykorzystując do tego odpowiednie urządzenie, można stosować zarówno przecinanie laserowe jak i plazmowe. Co ciekawe przecinanie metali gazem może odbywać się za pomocą wody. Następstwem przecinania jest wytopiona lub wypalona w metalu kilkumilimetrowa szczelina.

    Pro-Fund: cięcie gazem  oraz spawanie są to najstarsze techniki spawalnicze. Cięcie polega na spaleniu za pomocą strumienia tlenu metalu, który został uprzednio ogrzany do odpowiednio wysokiej temperatury.  Działanie to odbywa się dokładnie po lini wyznaczonej wcześniej do cięcia.

    By cięcie gazowe odbyło się poprawnie podstawowym warunkiem jest osiągnięcie podczas działania jak najwyższej temperatury przecinanego materiału. Odpowiednią temperaturę uzyskuję się za pomoca acetylenowo-tlenowego płomienia. W czasie procesu przecinania poprzez spalanie metalu w strumieniu czystego tlenu pojawia się wąska szczelina o nie większej szerokości niż 5 mm.

    Przedmiot, który jest przecinany wzdłuż lini cięcia caly czas musi być intensywnie podgrzewany. Palnik został tak skonstruowany by przez przewód środkowy jego dziobu był dostarczany czysty tlen, a z kolei przez zewnętrzny pierścieniowy przewód płynęła mieszkania acetylenu z tlenem. Mieszanka ta służy do podgrzania przecinanego miejsca. Z powstającej szczeliny wydmuchiwane są sukcesywnie tlenki.

    By móc rozpoczać cięcie, stal musi osiągnąć odpowiednią temperaturę zapłonu. Do cięcia gazowego używa się propan-butan, gaz ziemny, acetylen lub tlen.

    Więcej na: profund.com.pl

    Przypisane tagi:
    · ·
    Kategoria artykułu:
    Przemysł

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.