Czasy, gdy wystarczyło mieć maturę, by dostać wymarzoną pracę bezpowrotnie minęły. Teraz niezbędnym minimum jest ukończenie studiów wyższych. Niestety jest to minimum nie gwarantujące odniesienia sukcesu na rynku pracy. Konkurencja z każdym rokiem jest coraz większa, dlatego też niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kierunki, które – często tylko pozornie – dają możliwość pewnej pracy. Wśród dominującej czołówki od lat znajdują się medycyna i prawo. Jednak z racji tego, że w Polsce w zdecydowanej przewadze liczebności znajdują się humaniści, to dosyć często prawo wygrywa.
Wielu maturzystów naiwnie myśli, że ukończenie prawa daje im szeroki wybór miejsc pracy. Naiwnie, ponieważ same studia prawnicze dają tylko tytuł magistra prawa i możliwość zdawania aplikacji. Jakie aplikacje prawnicze studenci mają do wyboru? Z racji tego, że aplikacja jest praktyką przygotowującą do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych, student może wybrać spośród ośmiu aplikacji: adwokackiej, radcowskiej, sądowej, prokuratorskiej, komorniczej, notarialnej, legislacyjnej i ogólnej, po której jest się referendarzem sądowym. Aplikacje różnią się od siebie zakresem tematyki prawniczej, jaką obejmują, także czasem trwania – najkrótsza, ogólna trwa rok, natomiast najdłuższa, sądowa – 4,5 roku. Niestety trzeba mieć na uwadze, że na aplikacje bardzo trudno się dostać. Spory wpływ na to ma stale powiększająca się liczba absolwentów prawa – jest ono dostępne niemal na każdym uniwersytecie, przez co nawet zacięta walka o utrzymanie się na tym kierunku nie redukuje w znacznym stopniu ilości absolwentów.
Czego może spodziewać się maturzysta rozpoczynający naukę na studiach prawniczych? Z pewnością dużej dawki nauki, ale nie należy się tym zrażać. Nauka z pewnością rozpocznie się od historii w różnych wydaniach: historia prawa, prawo rzymskie, historia ustroju, logika, prawoznawstwo, historie doktryn politycznych i prawnych oraz teoria i filozofia prawa. Te przedmioty wprowadzają studentów w świat aktów i pojęć prawniczych.
Od drugiego roku studenci poznają główne gałęzie prawa: cywilne, karne, konstytucyjne, a także prawo administracyjne, gospodarcze i handlowe, międzynarodowe prawo publiczne, prawo wspólnoty europejskiej i jej instytucje. Zdanie egzaminów z tych przedmiotów jest możliwe po pięciu semestrach, w trakcie których wykładany jest kodeks cywilny, kodeks karny, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne. Student poznaje także funkcjonowanie ustroju samorządu terytorialnego, sądów i instytucji prawnych. Natomiast od trzeciego do piątego roku student uczestniczy w konwersatoriach z pięciu wybranych tematyk. Do wyboru ma m.in.: kryminalistykę, psychologię zeznań, specyfikę środków odurzających, prawo autorskie, prasowe, sportowe, wyznaniowe, przestępstwa komputerowe, źródła patologii społecznych oraz wiele innych. Rozrzut tematyki jest bardzo duży, dlatego każdy student z pewnością znajdzie przedmioty odpowiednie dla siebie, które następnie umożliwią mu aplikację.
Studia prawnicze to zatem nie tylko perspektywa ciekawej przyszłości, ale przede wszystkim ciężka praca. Jednak długa historia zawodu prawnika dowodzi, że jest on potrzebny i to w coraz większym zakresie, dlatego młodzi i ambitni ludzie, którzy chcą mieć wpływ na losy innych nie powinni się go obawiać.