background img
banner

  Soczewki kontaktowe a okulary – dobór mocy

  8 lat temu przez
  okulary

  Okulary i soczewki kontaktowe to dwa alternatywne sposoby na korygowanie wady wzroku. Może wydawać się, iż moce szkieł dla tej samej wady wzroku będą identyczne zarówno w przypadku soczewek kontaktowych, jak i szkieł okularowych. Jednak nic bardziej mylnego. Z czego wynika ta rozbieżność?

  Moc soczewek kontaktowych a moc szkieł okularowych

  W większości przypadków, u osób z wadą wzroku do +/- 4 dioptrii, moc soczewek i szkieł okularowych jest taka sama. Jednak przy wadach powyżej +/- 4 dioptrii, ze względu na różnice odległości, w jakich znajduje się soczewka kontaktowa i szkło okularowe od oka, moce te zaczynają się od siebie różnić. Jeśli zatem pacjent nosi okulary o mocy minusowej, czyli jest krótkowidzem., to soczewki kontaktowe będą miały odpowiednio mniejszą moc. W przypadku okularów o mocy plusowej, przeznaczonych dla dalekowidzów, soczewki kontaktowe będą miały moc odpowiednio większą moc niż okulary.

  Rodzaje soczewek kontaktowych

  W przypadku soczewek kontaktowych, poza doborem mocy przez okulistę, istotny jest również wybór adekwatnego i najbardziej komfortowego trybu ich noszenia dla danego przypadku. Ze względu na czas użytkowania soczewek kontaktowych, wyróżnia się soczewki:

  • codzienne,
  • tygodniowe,
  • dwutygodniowe,
  • miesięczne – jak np. soczewki PureVision http://www.kontaktowe.pl/?products=product&prod_id=18,
  • kwartalne – jak np. produkty z tej kategorii http://www.kontaktowe.pl/?cat_id=1&page=0&view=0&sort=default,
  • roczne.

  Czyszczenie soczewek i okularów

  Należy pamiętać, iż zarówno soczewki kontaktowe, jaki i okulary wymagają właściwej pielęgnacji. O ile w przypadku soczewek kontaktowych, konieczne jest ich przechowywanie w dedykowanym do tego celu pojemniczku, wypełnionym płynem dezynfekującym, to w przypadku szkieł okularowych, wystarczy przemycie ich płynem do okularów, takim jak np. CHEMAX 125 ml – http://www.kontaktowe.pl/?products=product&prod_id=112, który jest łatwy w użyciu i sprawdza się w każdych warunkach.

  Więcej na temat doboru mocy soczewek kontaktowych i szkieł okularowych znaleźć można na stronie: http://www.kontaktowe.pl/blog/moc-soczewek-a-moc-okularow/

  Kategoria artykułu:
  Poradniki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *