background img
banner

    Od dagerotypu do fotografii produktowej

    12 lat temu przez

    Według Angeli Carter – „fotografia to kęsy czasu, które można wziąć do ręki”. Celem fotografii jest trwałe zarejestrowanie obrazu za pomocą światła. Pierwsza współczesna nazwa fotografii opisywała ją jako „malowanie światłem słonecznym”.

     Mówiąc o pochodzeniu słowa „fotografia”, najczęściej przytacza się greckie słowa photos – światło i grapho – piszę lub graphein – rysować, pisać. Spotkać również można taką odmianę słów , jak fos – światło i grafo – rysuję. Nie podejmę się stwierdzenia, która interpretacja jest właściwa, być może oby dwie.

     Początki samej fotografii sięgają XIX wieku, a dokładniej 1826 roku, kiedy to powstało pierwsze zdjęcie lub mówiąc precyzyjniej wyprodukowano pierwszy obraz. Dokonał tego Joseph Nicephore Niepce, dzięki zastosowaniu wypolerowanej, cynkowej płytki, na której udało mu się przedstawić rozmazany widok z okna własnej pracowni. Sama produkcja obrazu zajęła autorowi osiem godzin ekspozycji w słoneczny dzień. Rok później Niepce dokonuje pierwszego utrwalenia wizerunku człowieka.

     Po śmierci Niepce’a dzieło heliogramów kontynuował jego wspólnik w interesach i badaniach – Louise Daguerre, który w styczniu 1839 roku ogłosił światu wynalazek, zwany dagerotypem. Dzięki zastosowaniu srebra i miedzianej płytki, uzyskał obraz utajony, a mówiąc ściślej negatyw, ale jeszcze przed wywołaniem. Na wykładzie dotyczącym tej techniki, niejaki Dominik Arago, który prowadził owe sympozjum, ogłosił, że wszelkie prawa do wynalazku należą do rządu francuskiego i wszystkich zainteresowanych.

     Następny przełom w dziedzinie fotografii nastąpił w tym samym roku, co wynalazek Daguerre’a, a więc w 1839, kiedy to niejaki William Talbot zaprezentował proces zwany kalotypem, czyli tzw. natychmiastowy negatyw. Pierwszy negatyw, jaki Talbotowi udało się stworzyć, jest datowany na rok 1835, czyli cztery lata przed ujawnieniem procesu. William Talbot był również pierwszym założycielem zakładu produkcji odbitek fotograficznych.

     Rok 1871 to data znamienna w historii fotografii na świecie, ponieważ wtedy właśnie pan Richard Leach Maddox dokonał odkrycia suchej płyty bromowej, która spowodowała od tego momentu szybki rozwój fotografii amatorskiej, a póżniejsze odkrycie George’a Eastmana w postaci negatywu na bazie taśmy celuloidowej, doprowadziło do stworzenia pierwszego, niezwykle lekkiego aparatu firmy Kodak. Od tego czasu sprzęt fotograficzny i techniki fotograficzne rozwijały się i ewoluowały w bardzo szybkim tempie. Z początkiem wieku XX-go na światło dzienne powoli zaczęła wychodzić fotografia produktowa, tworząc nowy trend i diametralnie zmieniając oblicze świata.

     Do Polski przemysł fotograficzny dotarł w 1887 roku, kiedy to Piotr Lebiedziński założył fabrykę papierów fotograficznych FOTON, a w 1899 roku powstała wytwórnia aparatów fotograficznych i obiektywów FOS.

     Istnieją trzy rodzaje fotografii, a mianowicie fotografia tradycyjna, cyfrowa oraz tzw. szlachetne techniki fotograficzne. Fotografię tradycyjną dzieli się na fotografię monochromatyczną oraz fotografię barwną. Fotografia tradycyjna polega na światłoczułych związkach srebra, a produkt powstaje w postaci klisz, błon perforowanych i zwojowych. Jeśli chodzi o szlachetne techniki fotograficzne to tworzy się je na podstawie garbujących właściwości chromianów oraz innych atrybutach światłoczułych, jak guma, pigment czy olej.

     Fotografia cyfrowa polega z kolei na zapisie obrazu na materiale światłoczułym w postaci urządzenia zwanego matrycą, która znajduje się w aparacie cyfrowym. Utrwalenie odbicia, odbywa się za pomocą pikseli matrycy, na którą pada światło, dzięki obiektywowi aparatu. Cyfrówki zaczęły robić furorę na rynku sprzedaży od mniej więcej 2005 roku i popularność ich nie słabnie. Fotografia cyfrowa pozwala na możliwość przechowywania dużej ilości zdjęć, bez utraty jakości. Daje również szansę zapisu mniejszych rozmiarów fotografii i większej możliwości ich retuszu. Cyfrowa technika robienia zdjęć pozwoliła na powstanie nowych form fotografii, jak fotografia produktowa, która przebojem wdziera się do naszego życia, głównie za sprawą sklepów internetowych. Również zdjęcia ślubne zyskały nową jakość wizualną. Fotografia ślubna Bielsko-Biała stała się bardziej atrakcyjna ze względu na nieskończone możliwości przekształcania i obróbki zdjęć, dzięki właśnie technologi cyfrowej. Czasy długiego pozowania i niskiej jakości zdjęć odchodzą do lamusa. Nadeszła era cyfrowych rozwiązań technicznych.

    Kategoria artykułu:
    Biznes

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *