background img
banner

  Numeracja linii autobusowych w Warszawie

  14 lat temu przez

  Warszawa jest jednym z największych miast w Polsce. Dlatego też komunikacja miejska jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Sieć połączeń autobusowych obejmuje tutaj ponad 230 linii.

  Ze względu na ich wielość są one ponumerowane według określonego wzoru. Większość linii jest oznaczona trzema znakami, gdzie pierwszy z nich świadczy o rodzaju linii. 1, 2 lub 3 oznacza linię zwykłą, która kursuje codziennie i zatrzymuje się na wszystkich przystankach, 4 i 5 linię przyspieszoną zatrzymującą się na wybranych przystankach, a 7 i 8 to linia strefowa, która kursuje pomiędzy strefą 1 (Warszawa), a strefą 2, czyli terenami podmiejskimi. Linia specjalna lub uzupełniająca (uruchamiana na specjalne okazje) ma jako pierwszą cyfrę oznaczenia 9, natomiast linia cmentarna, kursująca 1 listopada jako pierwszy znak ma literę 'C’.

  W Warszawie kursuje również linia nocna, która posiada aż 41 autobusów w ruchu. Jej oznaczenie rozpoczyna się od litery 'N’. Wyjątkiem od zasady numeracji linii autobusowych trzema znakami jest linia zastępcza oraz linia ekspresowa, które są oznaczone tylko dwoma znakami oddzielonymi myślnikiem. Linia ekspresowa to 'E’ na początku, natomiast linia zastępcza to 'Z’.

  Ruch autobusowy w Warszawie to 237 linii, których łączna długość wynosi 2600 kilometrów, a wykorzystują one 1817 autobusów.

  Ogółem transport w Warszawie jest bardzo rozbudowany, a komunikacja miejska to tylko jedna z jego gałęzi. A takich gałęzi jak ta jest o wiele więcej.

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Comments to Numeracja linii autobusowych w Warszawie

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *