background img
banner

  Narty w pigułce

  13 lat temu przez

  Większość przy próbie nauki uprawiania jakiegoś sportu napotyka wielkie trudności i nie jest w stanie pojąć ogólnych zasad chociażby jazdy na nartach. Po pewnym czasie zniechęcają się i porzucają ten piękny sport. Z reguły dzieje się tak, gdyż się do tego zabierają. Nowych złożonych czynności należy się uczyć rozkładając je na części pierwsze, a więc po kolei uczyć się każdego z elementów, aż pojmiemy całość.

  Narciarstwo zdecydowanie można zaliczyć do trudniejszych sportów, lecz przy odrobinie chęci i pomocy każdy może zacząć zdobywać szczyty Austrii czy Słowacji. Podstawą jest oczywiście nabycie sprzętu, lecz na sam początek najlepszym rozwiązaniem będzie ich wypożyczenie. Wyjdzie to znacznie taniej i nie będzie problemu co zrobić z nartami, jeśli jednak nie wciągniemy się ten piękny sport. Po zaopatrzeniu możemy śmiało przystąpić do konkretnych ćwiczeń.

  Rozpoczynamy od założenia butów i zrobienia paru kroków w celu oswojenia nóg do lekko ugiętej pozycji. Następnie należy wczepić narty, tak aż usłyszymy zatrzask. Na samym początku na pewno nie raz upadniemy, tak więc warto nauczyć się prawidłowego upadania. Najbezpieczniej przeprowadzić to poprzez maksymalnie zgięcie nóg i przewrócenie się na jedną ze stron. Kolejną czynnością będziemy oswojenie się z nartami. Istnieją dwie metody chodzenia w nich, klasyczny i łyżwowy.

  W pierwszym poruszamy z równoległymi do siebie nartami, w drugim natomiast jak wskazuje nazwa, podobnie jak w przypadku jazdy na łyżwach. Po opanowaniu tych czynności, przystępujemy do zjazdu, na początek pługiem. W tej technice narty ustawione są w pozycję V, czubki blisko, końce daleko. Pochylamy się do przodu i ruszamy. W celu skrętu należy przenieść ciężar ciała na lewą nogę w celu skrętu w lewo i odwrotnie.

  Następnie przychodzi czas na trudniejszą jazdę, tzw. szusem. O ile jazda na wprost jest łatwa, gdyż polega jedynie na ustawieniu nart równolegle, pochyleniu się i ugięciu nóg, o tyle skręcanie już nie bardzo. Przykładowo podczas skrętu w lewo, należy przenieść ciężar ciała na lewą nogą i przenieść obie narty w lewo unosząc przy tym lekko końce. Wielu początkujących ma z tym problem, tak więc na początku korzystajmy z łatwiejszych tras i poddawajmy się po kilku nieudanych próbach, gdyż po pewnym czasie z pewnością będzie nam iść o wiele lepiej.

  Kategoria artykułu:
  Sport

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *