background img
banner

  Narty tradycyjne czy carvingowe?

  14 lat temu przez

  Coraz więcej ludzi postanawia wprowadzić w swoje życie regularną aktywność fizyczną. W zimie dobrym i chyba najpopularniejszym sposobem na to jest narciarstwo. Jednak zanim zaczniemy, musimy nabyć odpowiedni sprzęt. Wszystko zależy od tego czy wolimy jeździć szybko czy wykonywać szybkie, krótkie skręty. Do każdego rodzaju jazdy dopasowany jest odpowiedni sprzęt. Jak widać sprawa nie jest taka prosta.

  Przede wszystkim narty dzielą na tradycyjne i carvingowe. Podstawowa różnica widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Te pierwsze na całej swojej długości mają praktycznie taką samą szerokość lub nieznacznie się zwężają od czubka po koniec. Narty carvingowe natomiast są krótsze i charakteryzuje je nieregularna szerokość. Czubek i piętka są znacznie szersze, a w miejscu wiązań są za to węższe.

  Styl jazdy na nartach

  Styl jazdy na obu typach jest całkiem inny. Narty tradycyjne są bardzo wymagające i do jazdy na nich musimy posiadać już jakieś zdolności. Z tego względu nie poleca się ich początkującym. Całkiem inaczej sprawa ma się przy carvingach. Są to idealne narty dla tych, którzy dopiero zaczynają śnieżną przygodę. Ich nazwa nieprzypadkowo pochodzi od angielskiego czasownika to carve co znaczy rzeźbić. Dzięki specjalnej konstrukcji, podczas skręcania narta dosłownie rzeźbi łuk. Dzięki temu manewr ten jest znacznie łatwiejszy.

  Taliowanie jest to różnica w szerokości: noski – talia – piętki, narty i jest ona ściśle związana z promieniem skrętu. Wprowadzenie carvingów pozwoliło producentom na szereg eksperymentów co zaowocowało szeregiem modeli dostosowanych do poszczególnych stylów jazdy. Istnieje nawet podział na modele specjalnie dla kobiet i specjalnie dla mężczyzn.

  Poszukując nart należy zadać sobie podstawowe pytanie: jakim stylem będziemy głównie jeździć? Istnieje wiele rodzajów. Między innymi do jazdy szybkiej, bez kijków, po stokach i poza nimi, w głębokim lub płytkim śniegu. Dosłownie każdego roku powstaje nowa grupa nart. Przy wyborze warto skorzystać z rady specjalisty w sklepie, tak aby podczas naszego wyjazdu, przykładowo na narty do Austrii, nasz sprzęt spełnił nasze wszystkie wymagania.

  Kategoria artykułu:
  Sport

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *