background img
banner

  Jak prawidłowo używać klimatyzacji samochodowej?

  10 lat temu przez

  _Files_Thumbs_150149Klimatyzacja samochodowa stanowi standardowe wyposażenie każdego auta, zapewniając komfortowe warunki podczas jazdy. Nie tylko schładza powietrze w kabinie pojazdu, ale też usuwa nadmiar wilgoci osadzającej się na szybach w postaci pary. Jednak, aby w pełni korzystać z zalet klimatyzacji, trzeba pamiętać o prawidłowym jej użytkowaniu.

  W sezonie, czy przez cały rok

  O włączaniu klimatyzacji samochodowej pamięta się z reguły w sezonie letnim, kiedy powietrze w kabinie pojazdu jest tak gorące, że konieczne jest jego schłodzenie. Jednak klimatyzacja nie powinna być użytkowana tylko w upalne dni, należy z niej korzystać przez cały rok, ponieważ zapobiega to wielu jej awariom.

  System klimatyzacji smarowany jest specjalnym olejem, który wraz z krążącym powietrzem dociera się wszystkich elementów układu. W ten sposób zabezpieczane są one przed zniszczeniem w wyniku korozji i tarcia – zatem brak smaru jest często przyczyną awarii.

  Użytkowanie klimatyzacji

  Ponieważ latem samochód nagrzewa się nawet do 50 °C, wnętrze pojazdu koniecznie należy przewietrzyć przed włączeniem klimatyzacji. Delikatne schłodzenie powietrza ułatwia pracę systemowi, który następnie musi przecież stopniowo obniżyć temperaturę do poziomu pozwalającego na użytkowanie pojazdu. Następnie system podtrzymuje temperaturę już na określonym poziomie.

  Klimatyzacja ma poprawiać komfort jazdy, a nie szkodzić zdrowiu, co niestety często się zdarza w wyniku nieprawidłowej eksploatacji systemu. Dlatego strumień powietrza nigdy nie powinien być skierowany na kierowcę lub pasażera, ale na szybę lub w kierunku dachu. Temperatura we wnętrzu pojazdu nie powinna być zbyt niska względem temperatury zewnętrznej, ponieważ może to powodować infekcje i poważne choroby.

  Regularne serwisowanie

  Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji samochodowej wymaga jej regularnego serwisowania. Przegląd powinien być dokonywany raz w roku w warsztacie specjalistycznym, gdzie wszystkie elementy układu zostaną poddane sprawdzeniu, a w razie potrzeby wymianie.

  Na czym polega serwisowanie?

  • Dokładnie są czyszczone kanały doprowadzające powietrze do wnętrza pojazdu.
  • Wymianie podlega czynnik chłodzący (może być wymieniany również co dwa lata).
  • Wymieniane są filtry kabinowy i osuszający, których efektywność maleje w wyniku zużycia.
  • Osuszacz standardowo wymieniany jest co trzy lata lub w przypadku otwarcia układu klimatyzacji (jego wadliwe funkcjonowanie może prowadzić do awarii kompresora).
  • Sprawdzany jest poziom oleju w sprężarce (powinien być sprawdzany nawet co pół roku).
  • Podczas rutynowego serwisowania układ klimatyzacji jest odświeżany w celu usunięcia z jego wnętrza zanieczyszczeń, wilgoci, grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Czyszczenie może odbywać się:
   •    metodą chemiczną polegającą na ultradźwiękowym rozpyleniu specjalnego preparatu,
   •    metodą ozonowania, która nie wymaga stosowania substancji chemicznych,
   •    z wykorzystaniem preparatów pozwalających na samodzielne czyszczenie klimatyzacji.

  Czyszczenie klimatyzacji nie tylko zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i wilgoci, ale też usuwa nieprzyjemny zapach oznaczający, że w układzie pojawiły się czynniki szkodliwe dla układu oddechowego człowieka – powodujące infekcje, alergie i inne podrażnienia. Jednocześnie zapewnia prawidłowe i wydajne funkcjonowanie układu klimatyzacji, przy którego użytkowaniu ważne jest też przestrzeganie zasad jazdy ekonomicznej i ekologicznej http://www.safter.pl/

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *