background img
banner

  Hurtownia Danych jako magazyn informacji

  14 lat temu przez

  Jest to rodzaj bazy danych która pozawala na przechowywanie informacji gromadzonych przez określoną ilość czasu.  Hurtownie danych pomogą nam odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące naszej firmy między innymi Które produkty sprzedają się najlepiej?  Który klient kupuje najwięcej?   W którym mieście sprzedaż jest największa, a w którym najmniejsza?  Który z oddziałów firmy prosperuje najlepiej, a który najgorzej? Którzy klienci zalegają z płatnością  ile zalegają ?

  Celem hurtowni danych jest możliwość użycia istniejących już informacji aby ułatwić podejmowanie korzystnych i szybszych decyzji, odciążyć system operacyjny a także zwiększyć efektowności w obsługiwaniu zagadnień analitycznych.
  Jedna z zalet tego rodzaju bazy danych jest to ze jest ona Zorientowana tematycznie tzn. że wszystkie elementy odnoszące się do tego samego obiektu są ze sobą powiązane. Kolejna zaleta jest to ze dane w Hurtowni Danych nie są nigdy nadpisywane, ani usuwane. Raz wprowadzone są statyczne i przeznaczone jedynie do odczytu.

  Dane w tego typu bazie posiadają atrybut czasowy czyli odpowiadają określonemu przedziałowi czasowemu. Głównym założeniem stworzenia tego typu bazy danych było przetwarzanie analityczne , archiwizacja a także precyzyjne dobieranie strategii marketingowych na podstawie danych o klientach i sprzedaży. W hurtowni danych występują Metadane, które maja bardzo duże znaczenie ponieważ definiują  znaczenie, pochodzenie i opisują powiązanie danych z systemami źródłowymi. W tego typu bazie danych wyróżniamy dwa główne typu metadanych: Metadane biznesowe i Metadane Techniczne. Oba te typu są bardzo pomocne w prawidłowym i najskuteczniejszym wykorzystaniu systemu hurtowni danych.

  Kategoria artykułu:
  Informatyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *