background img
banner

  Czym jest mieszkanie dla młodych

  11 lat temu przez

  Wiele się ostatnio słyszało o programie „Mieszkanie dla młodych”. Czym jest dokładnie i czy wesprze młode osoby na ich nowej drodze życia?mieszkania

  Ten program powstał w zastępstwie znanego wcześniej „Rodzina na swoim”. Przede wszystkim kierowany jest do osób młodych, którzy pragną zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Uczestniczyć w nim mogą osoby poniżej 35 roku życia, małżeństwa, single oraz osoby samotnie wychowujące dziecko.

  Jakie są założenia programu Mieszkanie dla młodych?

  Jego głównym celem jest dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania oraz udzielenie kredytu. Wspomniany kredyt nie przekracza 50% ceny zakupu mieszkania. Ważne jest również, aby beneficjent programu nie posiadał prawa własności do innej nieruchomości. Jeżeli zdecyduje się na wynajem takiego mieszkania, jego dofinansowanie także podlega zwrotowi.
  Wysokość dofinansowania do wkładu własnego będzie indywidualnie rozpatrywana ze względu na status rodzinny składającego dokumenty do programu.

  Pozostałe kryteria

  Podobnie jak w poprzednim programie, ustalone zostały pewne limity. W przypadku MdM nie można przekroczyć maksymalnej ceny, lecz wymarzone mieszkanie nie musi być nabyte na rynku pierwotnym. Poza tym, może to być zarówno dom wolnostojący jak i mieszkanie w bloku. Decydując się na konkretne mieszkanie należy pamiętać, aby nie przekroczyć także określonego wcześniej metrażu. Program MdM pozwala na wybór lokum do 75 m2 (lub 85 m², gdy nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci). W przypadku domów jednorodzinnych limit wynosi 100 m². Jeżeli nabywca wychowuje  troje lub więcej dzieci – limit zostaje zwiększony do 110 m².
  Są to podstawowe kryteria jakie muszą być spełnione. Mimo wszystko jest to niezwykle opłacalna oferta dla młodych osób. Daje możliwość usamodzielnienia się i ulokowanie rodziny we własnym, nowym mieszkaniu. Szczególnie pomocna jest dla tych, którzy zawsze marzyli o własnym M, ale nigdy nie było ich na to stać.

  Kategoria artykułu:
  Budownictwo i nieruchomości

  Comments to Czym jest mieszkanie dla młodych

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *