background img
banner

  Zastosowanie i uprawa wikliny

  13 lat temu przez

  W gustownie i klimatycznie urządzonym domu czy mieszkaniu nie powinno zabraknąć wyrobów wiklinowych. Nadają one bowiem mieszkaniu niepowtarzalny charakter. Pięknie prezentują się różnego rodzaju kosze wiklinowe, służące do różnorakiego użytku bądź stanowiące jedynie element ozdobny. Niezwykle elegancko wyglądają wiklinowe meble, do których należą krzesła, stoliki czy szafeczki.
  Wyroby wiklinowe poza tym, że się dobrze prezentują, to dodatkowo są niezwykle funkcjonale. Dla dzieci użyteczne są wózki dziecięce. Najszersze zastosowanie mają jednak wszelkiego rodzaju kosze wiklinowe. Wybierając się na grzyby, niezastąpiony jest kosz wykonany z  tego praktycznego surowca. Podobnie rzecz ma się z noszeniem drewna na opał. Praktyczne są również wszelkiego rodzaju kwietniki wiklinowe, donice, kosze na gazety czy zakupy. Praktycznym i jednocześnie gustownym wyrobem wiklinowym jest koszyk na prezenty.

  Wiemy już, jakie zastosowanie ma materiał zwany wikliną. Warto się więc dodatkowo przyglądnąć cechom owego tworzywa. Wiklina jest rodzajem wierzby purpurowej zwanej wierzbą wikliniarską. Stanowią ją młode pędy kilku gatunków wierzb. Jednak wiklina dopiero może być określana tym mianem w momencie, kiedy owe pędy zostają poddane specjalnej obróbce. Wiklina znajduje szerokie zastosowanie w plecionkarstwie. Szczególnym rodzajem plecionkarstwa jest właśnie wikliniarstwo, gdzie materiał stanowi tylko wiklina.

  O wikliniarstwie mówimy wówczas, gdy uprawiamy na specjalnych plantacjach wierzbę wikliniarską, następnie ją uszlachetniamy, po czym wyplatamy wyroby wiklinowe.  Wiklina rozmnażana jest za pomocą sadzonek w postaci pociętego pędu. Takie pędy wsadza się do gleby. Tak zasadzone pędy ukorzeniają się i w ten sposób wyrasta nowa roślina.  Wiklina jest sadzona jako  roślina wiodąca prym wśród innych roślin zasadzanych na niezagospodarowanych terenach pod uprawę. Ten zabieg ma na celu zapobiegnięcie erozji gleby oraz zadrzewianie pustego krajobrazu.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *