Domy z drewna wciąż są rzadkością w naszym kraju. Mimo rosnącej mody na ekologię oraz licznych zalet, stosunkowo niewiele osób decyduje się na wybór projektu domu drewnianego.
Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niska dostępność materiałów. Nie chodzi tu bynajmniej o samo drewno ale sposób jego suszenia.
Do budowy domów drewnianych powinno używać się elementów suszonych przemysłowo, co zapewnia odpowiedni stopień wilgotności oraz zniszczenie owadów i zarodków pleśni. Drewno musi być także odpowiednio ostrugane i sfrezowane. Zakup drewna spełniającego te wymagania winduje koszty budowy domu szkieletowego do poziomu wydatków związanych z postawieniem domu murowanego.
Ścisłe wymagania odnośnie drewnianych elementów konstrukcji wymagają wyjątkowo dużej dokładności i kultury technicznej. Niestety rodzime ekipy wykonawcze nie zawsze charakteryzują się tymi cechami – sprzyja to psuciu materiałów lub nieprawidłowej konstrukcji budynku (a więc wzrostem kosztów).
Projekty domów z drewna dają właścicielowi jeden ogromny atut – krótki czas budowy! Rzeczywiście, dom szkieletowy można postawić w przeciągu kilku miesięcy. Nie ma również ograniczenia sezonowego – ze względu na brak “mokrych” materiałów, można budować nawet w zimie. Dodatkowo, do domu drewnianego można się wprowadzić praktycznie od razu po zakończeniu budowy (nie ma potrzeby odprowadzenia wilgoci technologicznej jak w większości domów murowanych).
Kolejną zaletą domów szkieletowych jest mała grubość ścian zewnętrznych. Wybór projektu domu drewnianego pozwala zaoszczędzić około 10% powierzchni użytkowej w stosunku do analogicznego budynku w technologii tradycyjnej. Domy drewniane charakteryzują się również łatwością w dokonywaniu modernizacji – późniejsze rozbudowy, wymiana instalacji na nowsze. Stanowią więc idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stosunkowo szybko wprowadzić się do nowego domu, z planami na późniejszą jego rozbudowę.