background img
banner

  Strach przed samolotem

  11 lat temu przez
  usługi transportowe

  Transport lotniczy obecnie funkcjonuje jako jedna z najszybciej i najdynamiczniej rozwijających się gałęzi transportu. Dzięki przewoźnikom lotniczym możemy bardzo szybko przemieszczać ludzi, towary i usługi. Jednakże przeciętny pasażer zwykle wybiera inne środki transportu.
  usługi transportoweW wielu przypadkach powodem jest stereotyp, który od samego początku ciąży nad lotnictwem. To katastrofy. W powszechnej opinii – szczególnie wśród osób, które jeszcze nigdy nie podróżowały samolotem transport lotniczy jest niepodważalnym powodem strachu. Czy słusznie? W prawdzie często słyszy się o wielkich katastrofach lotniczych, jednak zazwyczaj są to wypadki w skali światowej, a głośne ze względu na liczebność ofiar. Zaznaczyć należy, że zdarzają się rzadko.
  Jednakże coraz większy nacisk w przemyśle lotniczym kładzie się na bezpieczeństwo. Lata doświadczeń, nowe materiały z których wytwarzane są kadłuby samolotów, ale też nowe technologie w zakresie nawigacji i systemów ostrzegawczych sprawiają, że z roku na rok liczba ofiar spada. Sprawdźmy zatem co mówią nam statystyki wypadków lotniczych.

  Opublikowany w roku ubiegłym raport Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego mówi, że w 2011 roku w katastrofach lotniczych na świecie zginęło dwa razy mniej ludzi niż rok wcześniej, czyli 330 osób, podczas gdy w 2010 roku 658. Tendencja jest wyraźnie spadkowa, ale to ciągle wydaje się dużo. Zajrzyjmy więc do statystyk wypadków drogowych. Tutaj dane już zapierają dech w piersiach. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na drogach świata średnio co 30 sekund ginie człowiek! A w skali rocznej daje to ponad milion osób. Około 50 milionów ludzi doznaje obrażeń właśnie w wyniku wypadków i kolizji samochodowych. Zakłada się, że wypadki drogowe w przyszłości staną się trzecią przyczyną zgonów ludności na świecie. Te liczby potwierdzają, że strach przed samolotem nie jest uzasadniony.

  Linie lotnicze są także w czołówce, jeśli chodzi o usługi transportowe i przewóz towarów. Są bezkonkurencyjne pod względem szybkości. Światową potęgą w transporcie lotniczym są Stany Zjednoczone. W 1994 roku amerykańskie towarzystwa lotnicze (American Airlines, Delta Airlines, US Air i inne) przewiozły ponad 30% wszystkich ładunków ekspediowanych za pośrednictwem lotnictwa cywilnego na świecie oraz prawie 40% pasażerów. Pozycja przewoźnika pozostaje w ścisłej symbiozie z zamożnością kraju w którym on funkcjonuje. Dzieje się tak dlatego, że lotnictwo wymaga stałego rozwoju, wysokiego poziomu usług, obsługi pasażerów oraz przede wszystkim – bezpieczeństwa, a tylko zamożniejsze kraje są w stanie zapewnić lotnictwu dynamiczny rozwój i ekspansję na rynki zagraniczne. Jednakże ze względu na mnogość środków transportu możemy bez problemu wybrać ten, który będzie odpowiadał naszym upodobaniom. Propozycji różnego rodzaju transportu jest wiele. Więcej na ten temat można znaleźć pod adresem: http://prologus.pl

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *