background img
banner

    Pożyczki prywatne – aspekt prawny

    11 lat temu przez
    pożyczki pozabankowe, prawo

    Pożyczka prywatne udzielana jest na podstawie regulacji prawnych zawartych w Kodeksie Cywilnym, dzięki czemu jest łatwiej dostępna. W przypadku kredytu sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ aby skorzystać z tej właśnie oferty, należy spełnić ściśle określone w ustawie o prawie bankowym warunki.

    pożyczki pozabankowe, prawo

    Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorących zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. – Taką definicję pożyczki przedstawia ustawodawca w art. 720 pkt. 1. Kodeksu Cywilnego. Na ytej podstawie każdy z nas może zostać pożyczkodawcą lub pożyczkobiorcą zobowiązując się między innymi do zwrócenie określonej kwoty lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, jak na przykład samochód czy węgiel w tej samej ilości i jakości.

    Nie ma potrzeby sporządzania pisemnej umowy takiej transakcji jeśli wartość pożyczanej rzeczy lub dana kwota pieniężna nie przekracza 500 zł. Oczywiście ustawodawca nie zabrania jej sporządzenia dla celów dowodowych. Pożyczki prywatne udzielano mogą być zarówno przez instytucje pozabankowe np. w postaci chwilówki, jak i przez osoby fizyczne, a szczegółowe jej warunki ustawodawca pozostawia stronom do uzgodnienia.

    Kategoria artykułu:
    Finanse

    Comments to Pożyczki prywatne – aspekt prawny

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *