background img
banner

  Ogrzewanie kominkowe – projektowanie i dobór systemu

  9 lat temu przez

  Ogrzewanie kominkowe jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych. Aby rodzaj systemu kominkowego dobrać we właściwy sposób, a także by poszczególne jego elementy zostały odpowiednio skomponowane, koniczne jest wykonanie zestawu specjalistycznych obliczeń.

  Projektowanie systemu dystrybucji gorącego powietrza

  Rodzaj systemu dystrybucji gorącego powietrza w domu (grawitacyjny lub wymuszony) należy starannie zaprojektować. Eksperci radzą, aby decyzja o instalacji ogrzewania kominkowego zapadła już na etapie projektowania budynku i aby w projekcie tym została uwzględniona. Przeprowadzane wówczas obliczenia mają na celu zapewnienie skuteczności działania całej instalacji, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której ogrzane powietrze zostanie rozprowadzone do wszystkich przewidzianych pomieszczeń, zaś jego temperatura będzie odpowiednio wysoka. Obliczenia takie można wprawdzie wykonać samodzielnie, jednak zdecydowanie zaleca się powierzenie tego zadania fachowcowi (projektantowi lub firmie instalującej ogrzewanie – http://www.systemkominkowy.com/ogrzewanie-kominkowe)

  Grawitacyjny system dystrybucji

  System ten zaleca się w przypadkach, gdy powierzchnia przeznaczona do ogrzania jest stosunkowo niewielka, a pomieszczenia, które system ów ma objąć, położone są blisko kominka (przewody instalacji nie powinny mieć więcej niż 4 – 5 metrów długości). System grawitacyjny jest tańszy i w zupełności wystarczający dla zapewnienia ciepła w małym domku. Powoli jednak odchodzi się od tego typu rozwiązania, gdyż niewielka odległość kominka od nawiewów oraz niska prędkość krążącego w przewodach grzewczych powietrza sprawia, iż jest ono bardzo mocno podgrzane, a to z kolei może skutkować tzw. pirolizą, czyli przypalaniem się kurzu na wylocie z kratek lub anemostatów.

  Wymuszony system dystrybucji

  Tego typu system dystrybucji gorącego powietrza stosuje się zawsze, gdy chcemy ogrzać cały dom lub innego rodzaju dużą powierzchnię. Centralny punkt wymuszonego systemu ogrzewania stanowi aparat nawiewny, którego zadaniem jest zasysanie rozgrzanego powietrza z okapu kominka, a następnie tłoczenie go do wszystkich zaplanowanych wylotów instalacji. Wybierając dany system kominkowy musimy zawsze uwzględnić potrzeby powierzchni, którą chcemy ogrzać. Musimy się upewnić, że ogrzanie jej za pomocą kominka będzie w pełni wydajne, w czym pomoże nam obliczenie wymaganego strumienia powietrza oraz strat ciśnienia w poszczególnych rozgałęzieniach systemu.

  Kategoria artykułu:
  Budownictwo i nieruchomości

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *