Komputer czy laptop to obecnie narzędzia pracy wielu osób, w związku z czym na dyskach twardych gromadzi się duże ilości, często dość ważnych materiałów. Wydawałoby się więc, że użytkownicy pamiętają o regularnym tworzeniu kopii zapasowych wszystkiego, co zapisują na swoich urządzeniach. W rzeczywistości jednak, utrata danych jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Jakie są tego przyczyny? Czy można odzyskać niespodziewanie utracone dane?
Utracie danych najłatwiej jest zapobiec, tworząc kopie zapasowe. Wówczas w przypadku niespodziewanej awarii wszystkie materiały wciąż pozostają dostępne, ale w innej lokalizacji. Problemu nie stanowi więc utrata plików, a wyłącznie konieczność naprawy sprzętu lub jego awaryjnego komponentu.
Sprzęt elektroniczny bywa zawodny, czasami też sami użytkownicy przyczyniają się do powstania awarii. Zatem, źródła problemów są rozmaite.
Przyczyny utraty danych z nośników
Przypadkowe samodzielne usuniecie plików daje możliwość ich odzyskania, zazwyczaj znajdują się one po prostu w lokalizacji „kosz”. Również w momencie opróżniania kosza pliki wciąż pozostają na dysku twardym, ale tylko do czasu aż na ich miejsce nie zostaną zapisane nowe. Do tego momentu więc odzyskanie utraconych danych jest możliwe, nawet samodzielnie przy użyciu odpowiednich narzędzi.
Utrata danych może nastąpić również w przypadku ataków wirusów. Wówczas dość często podejmuje się samodzielne próby naprawy i odzyskania utraconych plików, przy użyciu programów antywirusowych. Ale może się zdarzyć, że pomoc specjalisty będzie tu jednak konieczna.
Uszkodzenia fizyczne dysku nośnika danych
Istnieją jednak uszkodzenia, w przypadku których jakiekolwiek próby samodzielnej naprawy są bezcelowe, a jedyną opcją odzyskania utraconych danych jest fachowa pomoc http://www.vsdata.pl/odzyskiwanie-danych/z-dysku-twardego-badz-laptopa/. Wówczas jedynym wyjściem jest oddanie sprzętu do serwisu, gdzie w sposób profesjonalny zajmą się nim specjaliści.
Sytuacja taka ma miejsce w przypadku tzw. uszkodzeń fizycznych, które powstają w wyniku:
- upadku sprzętu,
- zalania (co często zdarza się, gdy w pobliżu sprzętu znajdują się napoje),
- nieprawidłowego transportu,
- awarii sprzętu,
- zużycia się części.
Sygnałem ewentualnej utraty danych w wyniku powyższych zdarzeń jest m. in. brak możliwości dostępu do plików znajdujących się na nośniku pamięci, wydłużony czas kopiowania i trudność w jego wykonaniu, głośna praca urządzenia i niepokojące dźwięki wydawane przez nośnik. W takiej sytuacji w żadnym razie nie należy podejmować samodzielnych prób naprawy, a jedynie natychmiast wyłączyć urządzenie i zgłosić się do serwisu.
Odzyskiwanie tak utraconych danych odbywa się zgodnie z określoną procedurą i w odpowiednich warunkach. Cały proces dokonywany jest w pomieszczeniach o odpowiedniej klasie czystości powietrza. Specjaliści przy użyciu profesjonalnych narzędzi najpierw weryfikują przyczynę awarii, następnie dokonują analizy stanu urządzenia, by ostatecznie móc bezpiecznie odzyskać dane.