background img
banner

  Nadmiarowa macierz niezależnych dysków może również być zawodna. Oto najczęstsze awarie systemu RAID

  8 lat temu przez

  To może zdarzyć się każdemu. Niespodziewana awaria systemu, przypadkowe uszkodzenie mechaniczne lub usterka logiczna może doprowadzić do trwałej utraty zapisanych na nośnikach danych. Jeszcze bardziej skomplikowaną sprawą może okazać się awaria nadmiarowej macierzy niezależnych dysków RAID w domowym komputerze. Co powoduje uszkodzenia dysków, a tym samym i całego systemu? Jak skutecznie odzyskać utracone pliki?

  System RAID coraz powszechniejszy

  Nadmiarowa macierz niezależnych dysków RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks) to nic innego, jak połączenie dwóch lub większej ilości dysków twardych, które może przyspieszyć ich pracę oraz automatycznie zabezpieczyć zapisane dane przed uszkodzeniem napędu. Macierz RAID jest głównie domeną serwerów sieciowych, jednak coraz częściej jest ona stosowana przez prywatnych użytkowników w swoich domowych komputerach lub małych firmach. Mimo potencjalnego zabezpieczenia danych w macierzy RAID przed ich utratą i takie rozwiązanie może ulec uszkodzeniu w wyniku różnych zewnętrznych i wewnętrznych czynników.

  Macierz RAID to system znany już od dość dawna i ze względu na spore koszty oraz trudności w implementacji była ona stosowana przeważnie w dużych firmach zatrudniających wysoko wykwalifikowanych informatyków. Jednak kilka lat temu macierz RAID zaczęła być stosowana w domowym zaciszu zwykłych śmiertelników. Stało się tak przede wszystkim z racji tego, że tanie płyty główne prywatnych PC-ów wyposażono w systemy obsługujące RAID.

  Najczęstsze powody awarii, czyli człowiek najsłabszym ogniwem

  Niestety, mimo zwiększonej odporności na awarie, również i RAID może ulec uszkodzeniu. Najczęściej jest to spowodowane uszkodzonym kontrolerem, sformatowaniem partycji, wirusem komputerowym, utratą konfiguracji RAID, przypadkowym przekonfigurowaniem i uruchomieniem macierzy lub uszkodzeniem któregoś z nośników danych.

  RAID może być przyczyną wielu problemów http://www.odzyskiwanie.pl/odzyskiwanie-danych-z-macierzy-raid. Przeważnie jednak to błąd człowieka jest przyczyną wielu uszkodzeń. Brak należytej administracji, nieumiejętne próby odtworzenia RAID-u, nieprawidłowa wymiana uszkodzonego dysku oraz obudowy najczęściej doprowadza do utraty danych. Najczęściej orientujemy się, że coś jest nie tak, gdy macierz przestaje działać ze względu na awarię kolejnego dysku.

  Nie na własną rękę

  Jeżeli nie posiadamy fachowej wiedzy i umiejętności informatycznych, lepiej nie bawić się w samodzielne próby reanimacji systemu, lecz zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Przeprowadzą oni profesjonalną diagnostykę macierzy oraz skutecznie przywrócą wszystkie dane, a także cały system do życia. Na szczęście w obecnych czasach skuteczne odzyskiwanie danych nie stanowi już żadnego problemu.

  Kategoria artykułu:
  Informatyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *