background img
banner

  Odkurzacz tradycyjny czy inny?

  13 lat temu przez

  Najpopularniejsze i najprostsze w obsłudze są odkurzacze tradycyjne, które posiadają wymienny worek, w którym gromadzą kurz i inne zanieczyszczenia. Podstawową wadą klasycznego odkurzacza jest to, że wraz z zapełnieniem worka maleje jego siła ssąca, a więc spada skuteczność odkurzania. Są one jednak znacznie tańsze niż inne typy odkurzaczy dostępnych na rynku.

  Worki do odkurzaczy mogą być jednorazowe- wykonane z papieru, bądź też materiałowe, które opróżnia się i ponownie zakłada do środka urządzenia. Ta druga opcja jest nie tylko niehigieniczna, mimo możliwości prania worka, ale przede wszystkim po jakimś czasie w płótnie pojawiają się drobne dziurki, przez które proch wędruje do motoru odkurzacza. Jeśli jednak korzystamy z papierowego worka to trzeba się liczyć z comiesięcznym kosztem jego wymiany.  Jeśli odkurzamy często to lepiej wybrać model z większą pojemnością worka, dzięki czemu rzadziej będziemy musieli go wymieniać.

  Z kolei odkurzacze bezworkowe są wyposażone w plastikowy pojemnik, który należy regularnie opróżniać i czyścić. Ten typ odkurzaczy dokładnie pochłania roztocza i inne zanieczyszczenia, pozostawiając czyste i bezzapachowe powietrze. Są one idealne dla miłośników zwierząt, ponieważ doskonale zbierają sierść. Dzięki nim można też zaoszczędzić pieniądze za worki i cieszyć się stałą siłą ssania. Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie oczyścić filtry po każdym użyciu odkurzacza, chyba, że urządzenie ma jednorazowy filtr, który każdorazowo się wymienia.

  Każdy sklep agd posiada w swojej ofercie także odkurzacze wodne, które szczególnie poleca się  osobom uczulonym na roztocza, ponieważ skutecznie filtrują powietrze. Posiadają one zbiornik, który na czas odkurzania wypełnia się wodą, co służy zatrzymywaniu zanieczyszczeń i chroni przed wydostawaniem się kurzu na zewnątrz. Dodatkowym atutem odkurzaczów wodnych jest to, że zbierają zarówno ciała stałe, jak i płyny, a powietrze wychodzące z odkurzacza jest nawilżone. Na rynku znajdziemy rożne akcesoria do odkurzaczy wodnych, m.in.: płyny odświeżające powietrze, olejki zapachowe i rożne końcówki szczotek, które można dostosować też do tradycyjnych odkurzaczy workowych.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *