background img
banner

  Jak zostać instruktorem prawa jazdy w Anglii

  9 lat temu przez

  Zawód instruktora nauki jazdy jest niezwykle ciekawą alternatywą pracy dla niejednego Polaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii i dla którego prowadzenia samochodu jest po prostu pasją. Jednak jakie warunki trzeba spełnić oraz jakie zdać egzaminy, by móc zostać licencjonowanym instruktorem nauki jazdy na Wyspach Brytyjskich?

  Warunki

  Wymagania, jakie musi spełnić osoba pragnąca podjąć kurs na profesjonalnego instruktora prawa jazdy, to przede wszystkim posiadanie własnego prawa jazdy od minimum 4 lat. Nieistotne jest natomiast, czy prawo jazdy zostało wydane w Polsce czy Wielkiej Brytanii. Konieczne jest również potwierdzenie swojej niekaralności za pomocą CRB Check. Taki kandydat musi również znać język angielski przynajmniej w stopniu podstawowym.

  Oznaczenia

  W Wielkiej Brytanie przyznawane są dwa rodzaje oznaczeń instruktorskich – PDI (Potential Driving Instructor) oraz ADI (Approved Driving Instructor).

  PDI to oznaczenie nadawane instruktorom licencjonowanym, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia kursów, jednak jeszcze nie zdali egzaminu potwierdzającego umiejętności dydaktyczne. Ich uprawnienia są ważne przez kolejnych sześć miesięcy, w trakcie których są oni zobowiązani do  zdania ostatniego z egzaminów.

  Z kolei osoby, które zdały wszystkie egzaminy otrzymują oznaczenie ADI, co czyni je w pełni wykwalifikowanymi i licencjonowanymi instruktorami. Warto jednak zaznaczyć, iż ich umiejętności są sprawdzane przez DSA przynajmniej raz na 4 lata.

  Etapy szkolenia

  Szkolenie na instruktora prawa jazdy składa się z trzech etapów i trwa zazwyczaj mniej więcej 9 miesięcy. Jednak już po okresie 3, można ukończyć dwa z trzech egzaminów i pracować jako instruktor PDI. Koszt całego kursu to wydatek rzędu 3 000 funtów.

  Etap I szkolenia obejmuje przygotowania do teoretycznej części egzaminu. Zdobyta wiedza jest tu weryfikowana przez test wyboru składający się ze 100 pytań. Kandydat na instruktora musi przygotować się do niego samodzielnie, głównie z dostępnych na rynku materiałów szkoleniowych. Co istotne, obowiązuje tu zasada, iż w przeciągu dwóch lat od momentu zdania egzaminu teoretycznego, należy zdać również pozostałe dwa egzaminy.

  Etap II to zajęcia praktyczne, które trwają około 3 miesięcy i obejmują mniej więcej 40 godzin. Jednak, ilość godzin jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb każdego kursanta. Po ukończeniu szkolenia, należy podejść do egzaminu z jazdy. Jeśli zakończy się on wynikiem pozytywny, kursant otrzymuje oznaczenie instruktora PDI, co oznacza, iż może już szkolić. Od tego momentu odliczany jest również okres 6 miesięcy, w trakcie którego kursant musi podejść do ostatniego z egzaminów.

  Etap III wymaga natomiast od potencjalnego instruktora zdobycia wiedzy z zakresu dydaktyki, dzięki czemu będzie on potrafił umiejętnie przekazywać wiedzę swoim przyszłym kursantom. Obejmuje on 100 godzin zajęć, jednak i w tym przypadku liczba godzin może zostać zwiększona – zależy ona bowiem od indywidualnych predyspozycji danego kandydata. Zaliczenie tego egzaminu skutkuje otrzymaniem pełnych uprawnień instruktorskich, czyli oznaczenia instruktora ADI.
  Należy jednak pamiętać, iż wiedza oraz umiejętności są systematycznie sprawdzane przez DSA. Taka kontrola odbywa się przynajmniej raz na 4 lata.

  Trzeba mieć na uwadze, iż zdobycie pełnych uprawnień instruktorskich to dopiero początek kariery instruktora prawa jazdy. Do uzyskania renomy dobrego oraz skutecznego szkoleniowca niezbędny jest bowiem czas oraz wysoka efektywność w szkoleniu kursantów. Wymaga to jednak ogromnego zaangażowania w wykonywany zawód.

  Więcej informacji na temat aspektów związanych z kursem instruktora na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na http://www.emano.co.uk/

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Comments to Jak zostać instruktorem prawa jazdy w Anglii

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *