background img
banner

  Jak napisać CV i odnieść sukces?

  13 lat temu przez

  Adekwatnie do wyników sondaży  w RP wzrasta liczba młodych osób, które są bezrobotne. By pozostać konkurencyjnym na rynku pracy, istotne jest napisanie dobrego cv po angielsku i po polsku, które zapewni przewagę nad innymi kandydatami.

  Pracodawcy mają duży wybór, dlatego też w interesie kandydatów  jest stworzenie  takiego wzoru CV, który przykuje uwagę osoby rekrutującej a także uwydatni wszystkie znaczące cechy kandydata na daną pozycję. Dzisiaj to dokumenty aplikacyjne decydują czy osoba rekrutująca  będzie chciał umówić się z kandydatem. Ankiety pokazały, że starannie sporządzony życiorys jest znacznie bardziej skuteczniejszy niż standardowy wzór cv. Reasumując można powiedzieć, że starannie napisane cv jest kluczem do upragnionej pracy i lepszego życia. Dalej przedstawiono parę kompleksowych zasad jak napisać cv , które będzie konkurencyjne na tle innych aplikacji.

  Niezwykle istotnym jest, aby pamiętać, że Curriculum Vitae jest swego rodzaju personalnym dokumentem marketingowym, w którym winno się wystrzegać podawania fałszywych informacji. W Curriculum Vitae nie można kłamać, ani wyolbrzymiać swoich zdolności, kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem. Osoba rekrutująca  bez problemu jest w stanie stwierdzić, czy treść cv aplikanta jest prawdą. Podanie wyolbrzymionych danych w dokumencie aplikacyjnym bardzo źle świadczy o aplikancie i skutkuje odrzuceniem jego aplikacji.

  Istotnym, ale bardzo często pomijanym segmentem życiorysu, jest podsumowanie kwalifikacji. Ta sekcja Curriculum Vitae stanowi bardzo efektywne „narzędzie reklamy”, ponieważ podkreśla kluczowe cechy kandydata. Ta  zazwyczaj pomijana cześć cv daje możliwość uwydatnienia tego, co będzie bardzo przydatne na docelowym stanowisku . W przypadku kiedy aplikant nie posiada pożądanych umiejętności, w tej sekcji życiorysu można zawrzeć swoje umiejętności, które kompensują braki dotyczące danego stanowiska.

  W cv nie powinno się zostawiać luk w historii pracy. Taka luka z pewnością zainteresuje osobą rekrutującą oraz może być źródłem serii kłopotliwych pytań w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. W razie gdyby jednak taka luka pojawiła się w cv kandydata, to opłaca się uprzednio opracować sobie sensowne wyjaśnienie takiej sytuacji.

  Skuteczny wzór cv, poza treścią, jest także istotnym elementem aplikacji. Opłaca się przeznaczyć trochę czasu, by wybrać taki wzór cv, który prezentuje się profesjonalnie i jest przejrzysty. Należy mieć na uwadze, iż pracownik działu HR przegląda tysiące Curriculum Vitae i jeżeli dostrzega niechlujnie sporządzony dokument, który stanowi wizytówkę kandydata, wtedy od razu wyrzuca tą aplikację do kosza. Skuteczny wzór cv ma zawierać nie więcej niż dwie strony i składać się z takich części: dane personalne, cel zawodowy, podsumowanie kwalifikacji, doświadczenie w pracy, osiągnięcia i referencje. Najbardziej problematyczne działy życiorysu to cel zawodowy i profil zawodowy. Cel zawodowy winien być opisany zwięźle i nie powinien być bardziej obszerny niż dwie zdania. Ma on wskazać osobie rekrutującej, jak chcesz rozwijać się profesjonalnie. Podsumowanie kwalifikacji powinno w kilku liniach opisywać kim jest aplikant oraz w jaki sposób jego umiejętności i doświadczenie mogą być przydatne w korporacji.

  Obecnie poza Curriculum Vitae w języku polskim, zazwyczaj jesteśmy proszeni o przesłanie Curriculum Vitae po angielsku. Bierze się to z tego, że angielski jest językiem biznesowym. Opracowując szablon cv w języku angielskim, należy korzystać z takiego zasobu słów, które znamy, gdyż potencjalny pracodawca  może zapytać kandydata o niektóre rzeczy przytoczone w cv. CV po angielsku nie powinno być dokładnym tłumaczeniem cv po polsku, toteż czasem dobrze jest spytać o poradę znajomego anglisty albo przewertować liczne przykłady cv w języku angielskim, jakie są dostępne w sieci.Każdy język ma właściwe sobie i nie wszystko da się idealnie przetłumaczyć. Toteż aplikant powinien mieć to na uwadze, żeby nie zbudować w swoim cv dziwnych struktur językowych.

  Nim podanie o pracę będzie wysłane do pracownika działu HR  winno zostać przeczytane przez kilka osób i poprawione o ich ewentualne zastrzeżenia. Należy także kilka razy sprawdzić, czy cv nie kryje w sobie pomyłek merytorycznych i językowych.

  Curriculum Vitae jest szczególnie ważnym dokumentem, jest wizytówką aplikanta na pożądane stanowisko. Wymienione wyżej zasady sporządzania Curriculum Vitae są bardzo ogólnikowe, jednak z opinii doświadczonych pracowników firm rekrutacyjnych wynika, że większość osób o nich zapomina i zaprzepaszcza szansę na upragnioną pracę. Dzięki wykorzystaniu tych paru porad, cv może zyskać bardzo dużo na wartości i pomóc w zwyciężeniu większości aplikantów.

  Przypisane tagi:
  · · ·
  Kategoria artykułu:
  Poradniki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *