background img
banner

  Co trzeba wiedzieć przed zakupem okapu do kuchni?

  12 lat temu przez

  Nie ulega wątpliwości, że okap jest urządzeniem, które powinno znaleźć się w każdej kuchni, ponieważ to on ochroni pomieszczenie przez nadmiarem wilgoci, meble przed osadzaniem się tłuszczy, a kuchnię od nieprzyjemnych zapachów przypalonego mięsa, czy smażonej cebuli.

  Wybierając okap do kuchni trzeba pamiętać, że jego szerokość nie powinna być mniejsza od szerokości kuchenki, nad którą zawiśnie. Tylko w ten sposób będzie w stanie skutecznie pochłonąć parę wodną. Wiadomo, że okapy szufladowe, czy szafkowe mają rozmiary odpowiadające szerokości szafki, do której są zamontowane, co jednak nie przesądza o tym, że mogą być węższe od płyty kuchennej. Okap zazwyczaj wiesza się 70-80 cm nad kuchenką, a w zależności od kubatury kuchni wybiera się jego odpowiednią moc (wydajność).

  Przed zakupem okapu trzeba wybrać miejsce, gdzie zostanie zamontowany, ponieważ od tego zależy wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia. Okapy podszafkowe stanowią integralną część umeblowania, na kominowe trzeba przeznaczyć nieco więcej miejsca, a okapy wyspowe montuje się nad wyspą kuchenną (a więc nawet na środku kuchni), a przyścienne bezpośrednio do ściany. Warto pamiętać, że znacznie lepszy od okapu odpowiadającego za cyrkulację powietrza w pomieszczeniu jest okap, który wypuszczaj je przez otwór wentylacyjny.

  Jeśli chodzi o wykonanie to producenci oferują okapy wykonane ze stali, mosiądzu, a nawet szkła. Akurat ten wybór jest sprawą indywidualną i zależy od gustu oraz stylu, w którym urządzona została kuchnia. Najpopularniejsze okapy kominowe są wykonane ze stali nierdzewnej, którą łatwo dopasować do każdego wnętrza i jego kolorystyki. Jeśli jednak wybieramy okapy podszafkowe to tutaj można wybierać wśród szerokiej gamy kolorów, w zależności od wykonania mebli.

  Zadowolenia z zakupionego okapu zależy także od dodatkowych udogodnień- rodzaju i ilości oświetlenia, poziomu hałasu (nie powinien przekraczać 50 dB!) oraz minutnika, czujnika samoczyszczenia, czy regulowanej liczby biegów. Pamiętajmy jednak, iż do sprawnego działania okapu konieczna jest regularna wymiana, albo czyszczenie filtrów.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród · Poradniki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *