background img
banner

  Źródło nieprzyjemnego zapachu w pralce

  11 lat temu przez

  W każdym domowym pomieszczeniu pojawiają się nieprzyjemne zapachy. W kuchni jest nim kubeł na odpadki, w pokoju zatęchła szafa bądź zabrudzony dywan, a w łazience jest to najczęściej kosz z brudną bielizną. Jednak w tym ostatnim pomieszczeniu winowajca brzydkich zapachu jest również pralka.

  money-laundering-481258-mCo jest przyczyną?

  Zazwyczaj przyczyną niemiłego zapachu wydostającego się z pralki jest pleść oraz zanieczyszczenia osadzające się wewnątrz. Po każdym praniu w bębnie zostają resztki wody, które wraz z ciepłem, które znajduje się w łazience tworzą idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Problem z pralką, a dokładniej z uporczywym, nieprzyjemnym zapachem z niej się wydostającym może być spowodowany częścią odzieży, która została wciągnięta podczas prania do zbiornika pralki. Element garderoby taki jak np. skarpetka może ugrząźć na tyle daleko i mocno, że nie będzie miała możliwości wyschnąć, co spowoduje wydzielanie zatęchłego zapachu.

  Kolejną przyczyną nieprzyjemnej woni jest szczelne zamykanie drzwiczek po każdym praniu. Powoduje to wytworzenie się wilgotnego środowiska, które jest przyczyną powstawania przykrego zapachu. Dodatkowo należy również pamiętać o szybkim wyciąganiu prania po każdym zakończeniu programu, gdyż zbyt długie pozostawienia odzieży w bębnie powoduje rozpowszechnianie się grzybów oraz pleśni, które następnie przechodzi na świeżo wyprane ubrania.

  Jak z nim walczyć?

  By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki nie wystarczy tylko usunąć zapomnianej części garderoby, czy też uchylić drzwiczki po praniu. W niektórych przypadkach koniecznie jest użycie specjalnych preparatów. Na calgon.pl można znaleźć wiele informacji na temat produktów, które przeznaczone są do codziennego użytkowania w pralkę, zarówno w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów, jak i zapobieganiu powstawania awarii sprzętu. Dodatkowo co jakiś czas należy uruchamiać pranie czyszczące urządzenie. W tym celu należy ustawić program posiadający najwyższą temperaturę (90 stopni Celsjusza), a następnie włączyć pralkę, ale bez wkładania ubrań do bębna. Jeżeli podczas takiego prania w bębnie pojawi się piana, w takim razie program czyszczący należy powtarzać tak długo aż piana zupełnie zniknie.

  Ponadto by zachować czystość w pralce, należy raz w miesiącu prać białe rzeczy z użyciem specjalnego proszku do prania, który zabiera biologiczne składniki. Pranie to należy wykonać w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

  Kategoria artykułu:
  Poradniki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *