background img
banner

    Zestawy hydroforowe wspomagajÄ…ce pompy obiegowe

    11 lat temu przez

    Rodzajem zabezpieczenia pomp cyrkulacyjnych w instalacjach sanitarnych są zestawy hydroforowe, które regulują ciśnienie wody, a tym samym jej strumień. Korelacja między pompą a hydroforami nie tylko usprawnia działanie instalacji, ale też czyni ją bardziej trwałą.

    Zestawy hydroforowe zbudowane są ze zbiornika ciśnieniowego przeznaczonego na wodę oraz pompy tłoczącej, zaś całość pracy reguluje wyłącznik ciśnieniowy, który reaguje na dostarczane i utrzymywane przez urządzenie prawidłowego ciśnienia wody w całej instalacji wodociągowej. Kontrola i regulacja ciśnienia w hydroforze sprawia, że pompy cyrkulacyjne znacznie mniej pracuje, a zwłaszcza ograniczone jest jej częste włączanie się i wyłączanie.

    Zestawy hydroforowe to urządzenia większych konstrukcji, na które składają się: pompa, zbiornik wodno-powietrzny (będący właściwym hydroforem) oraz przekaźnik ciśnieniowy. Mechanizm może być instalowany w każdego rodzaju instalacji sanitarnej, bez względu na źródło, z którego pobierana jest woda.

    Ze względu na specyfikę konstrukcji i sposób działania zbiornik urządzenia bywa nazywany wodno-powietrznym, ponieważ nad gromadzoną wodą znajduje się poduszka sprężonego powietrza, dzięki której nie jest konieczna praca pompy, aby po odkręceniu kranu leciała z niego woda. Właściwości poduszki powodują nagły przepływ wody w instalacji. Pompa reaguje dopiero w momencie zmniejszenia ciśnienia, ponownie napełniając zbiornik wodą. Wzajemna zależność pompy obiegowej i hydroforu ma przede wszystkim zapewnić ekonomiczną pracę samej pompy i usprawnić funkcjonowanie całej instalacji sanitarnej. Częstotliwość włączania i wyłączania pompy zależy od ilości wody w zbiorniku, a jej pracą steruje włącznik ciśnieniowy.

    Kategoria artykułu:
    Budownictwo i nieruchomości

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.