background img
banner

  Zakup maszyn przemysłowych – lepszy niż wynajem?

  7 lat temu przez
  sprzedaz maszyn przemyslowych

  W Polsce istnieje coraz więcej firm zajmujących się wynajmem maszyn przemysłowych, co świadczy o tym, że na rynku istnieje coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi. W związku z tą tendencją rodzi się pytanie, czy wynajem maszyn przemysłowych jest lepszym rozwiązaniem niż ich zakup? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od wielkości samej firmy oraz budżetu, jakim ona dysponuje.

  Spada sprzedaż maszyn przemysłowych dla małych przedsiębiorstw

  Sprzedaż maszyn przemysłowych dla małych, dopiero co powstających przedsiębiorstw znacząco spada – jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Po pierwsze chodzi oczywiście o pieniądze, nie każdą firmę stać, aby już na początku działalności móc pozwolić sobie na zakup drogich i specjalistycznych sprzętów. Dodatkową przeszkodą są również często ograniczone zdolności kredytowe, które nie pozwalają na wystarczające inwestycje w park maszynowy – w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się wynajem.

  Wynajem maszyn przemysłowych ma jeszcze wiele innych zalet, wśród których wymienić można m.in wzrost elastyczności – jeżeli np. na jakieś jedno konkretne, duże zlecenie potrzebna jest dodatkowa lub kompletnie inna maszyna możemy ją wynająć, a nie musimy jej od razu kupować, nie mając pewności czy dany klient wróci do nas z kolejnym zamówieniem.

  Wiele firm wynajmujących maszyny przemysłowe dysponuje naprawdę bogatą ofertą, dzięki której naszej firma może zyskać możliwości rozwoju bez dużych i ryzykownych inwestycji. Wynajem maszyn może być również okazją na ich sprawdzenie przed ewentualnym zakupem, co pozwala na uniknięcie nietrafionych zakupów.

  Ważną rzeczą, którą doceniają przedsiębiorcy wynajmujący maszyny przemysłowe, jest również o wiele prostsza kontrola kosztów – jedyne koszty, jakie w takim wypadku interesują naszą firmę to koszty wynajmu, nie trzeba się już dodatkowo martwić o serwisy czy przeglądy, w większości przypadków sprawy te leżą po stronie firm zajmujących się wynajmem.

  Każde rozwiązanie ma jednak swoje wady

  Zakup własnych maszyn przemysłowych sprawia, że nasza firma jest dobrze przygotowana do danej inwestycji i nie musi się martwić o dostępność danego sprzętu. W dłuższej perspektywie firmy, które dysponują własnym parkiem maszynowym, są w stanie w późniejszym czasie znacznie obniżyć koszty realizacji danych inwestycji, co sprawia, że są bardziej konkurencyjne (wynika to oczywiście z braku konieczności opłacania wypożyczalni).

  Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że opłacalność zakupu czy wypożyczenia maszyn przemysłowych zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji danej firmy, nie istnieje żadna jednoznaczna kalkulacja, która wskazać by mogła, które rozwiązanie jest lepsze, dlatego właśnie przypadek każdej firmy należy traktować indywidualnie.

  Kategoria artykułu:
  Przemysł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *