background img
banner

  Zabezpieczanie wykopów palisadami CFA

  6 lat temu przez

  Podczas stawiania nowej budowli, przed wykonaniem właściwych, trwałych fundamentów, niezbędne jest wykonanie zabezpieczeń wykopów. Chodzi tutaj o ich ochronę przed osunięciem, zniszczeniem, a często także zalaniem i wieloma innymi zagrożeniami. Firmy budowlane wykorzystują w tym celu różne technologie, w zależności od wymagań danego projektu, charakterystyki terenu i warunków pracy. Często stosowane są między innymi palisady wykonywane w technologi CFA. Co warto wiedzieć o zabezpieczaniu wykopów fundamentowych tym właśnie sposobem?

  Palisady jako zabezpieczenia wykopów

  Palisady to wyjątkowo często stosowane zabezpieczenie wykopu przed osunięciem, ochrona wykopów fundamentowych i innych. Warto jednak mieć na uwadze, że palisady wykonane w technologi CFA często pełnią również inne funkcje. Między innymi stanowią one elementy konstrukcyjne ścian podziemnych kondygnacji budynków. Podobną funkcję sprawują w przypadku podziemnych parkingów i innych obiektów znajdujących się pod powierzchnią.

  zabezpieczenie wykopów fundamentowych

  Do tworzenia zabezpieczeń wykorzystuje się dzisiaj palisady styczne lub też sieczne. Pierwsze cechuje brak szczelności, przez co nie zawsze ich zastosowanie jest możliwe. Palisady sieczne wypadają pod tym względem o wiele lepiej, niemniej i tak często niezbędne jest wykonanie dodatkowych uszczelnień. Wykorzystuje się do tego:

  • kolumny – zwykle konstruowane głównie z betonu. Warto wskazać na ich zróżnicowanie w kwestii wytrzymałości i szczelności. Niektóre z kolumn pełnią funkcję zabezpieczenia tymczasowego, jednak najmocniejsze tworzą stałe zabezpieczenie wykopów fundamentowych.
  • palisady betonowe zbrojone – zastosowanie dodatkowych palisad zapewnia dużą wytrzymałość i szczelność. Palisady tego typu często wykorzystuje się jako zabezpieczenie wykopów wysokoprzestrzennych

  Podsumowując, zabezpieczenia wykopów mogą być wykonane przy użyciu palisad stycznych lub siecznych. W obu przypadkach można wykorzystać rozmaite technologie, jednak zdecydowanie najpopularniejsze jest CFA. Palisady styczne zwykle zapewniają szybsze stworzenie zabezpieczeń wykopów, jednak są one nieszczelne i dobrze sprawdzają się raczej tylko w płytszych wykopach. Często stosuje się je jako zabezpieczenie wykopów szerokoprzestrzennych. Jeżeli natomiast chodzi o wysokie wykopy, fachowcy decydują się raczej na palisady sieczne. Ich największą zaletą jest szczelność, mimo to w niektórych przypadkach okazuje się ona niewystarczająca. Konieczne jest wtedy doszczelnienie konstrukcji za pomocą kolumn lub palisad betonowych zbrojonych.

  Kategoria artykułu:
  Przemysł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *