background img
banner

  Zabawki według wieku – odpowiedni dobór pozwoli na wzorcowy rozwój dziecka

  4 lata temu przez

  Na prawidłowy rozwój intelektualny dziecka wpływa bardzo duża ilość czynników. Jednym z ważniejszych są zabawki – które wraz z wiekiem powinny być coraz bardziej angażujące i pozwalające dziecku na dobrą i bezpieczną zabawę. Kluczowym elementem podczas doboru zabawek jest wiek dziecka – zabawki powinny być odpowiednio dopasowane pod względem materiałów, konstrukcji czy poziomu skomplikowania. Właśnie dlatego producenci dopasowują swoją ofertę do różnych przedziałów wiekowych dzieci.

  Zabawki dla niemowląt

  Zabawki dla niemowląt muszą się charakteryzować kilkoma niezbędnymi elementami, które zapewnią bezpieczeństwo najmłodszych. Z racji wieku i chęci eksploracji niemowlęta wszystko wkładają do ust, dlatego bardzo ważne jest aby zabawki były wykonane z naturalnego, miękkiego i bezpiecznego tworzywa. Innym równie ważnym czynnikiem jest brak małych, wystających i ostrych elementów które można połknąć, lub którymi dziecko mogłoby się przypadkowo skaleczyć. Zabawki te powinny być kolorowe, powinny angażować, umożliwiać wykonywanie akcji i rozwijać zainteresowania dziecka.

  Zabawki dla dwulatka

  Zazwyczaj kolejnym etapem w zabawkowym świecie otwierającym możliwość nowych eksploracji i rozwoju jest wiek, w którym dziecko zaczyna chodzić. Wówczas stacjonarne zabawki – miękkie i pluszowe nie są już wystarczająco ciekawe i nie umożliwiają wystarczającego poziomu zabawy. Właśnie wtedy rodzicie powinni zakupić dziecku nowe, umożliwiające ruch zabawki. Idealną propozycją zabawki dla dwulatka jest bujak konik na biegunach, który nie tylko umożliwi doskonalenie koordynacji ale również da namiastkę kontaktu ze zwierzętami, która w wieku 2 lat jest bardzo dobrym i ciekawym dla dziecka wydarzeniem. Również wszelkiego rodzaju zabawki do piaskownicy zapewnią dobrą zabawę – grabki, foremki czy wiaderko wspaniale wpiszą się w zabawy na świeżym powietrzu, jednocześnie ten czas urozmaicając. Poza koordynacją i eksploracją terenu bardzo ważnym elementem jest nauka – pierwsze liczydło, stoliki edukacyjne czy klocki pozwolą na rozwój inteligentnego myślenia, poznawanie kolorów i kształtów oraz naukę liczb i prostych działań które w późniejszym okresie przedszkolnym będą bardzo przydatne. Bardzo ważnym dla prawidłowego rozwoju jest kontakt z rówieśnikami, dzięki zabawkom nawiążą oni poprawne relacje i podzielą się swoimi umiejętnościami – budując z klocków budowle i przedmioty lub układając łamigłówki z kształtów i kolorów na stole edukacyjnym.  

  Kategoria artykułu:
  Życie

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *