background img
banner

  Wzgórze Wawelskie

  12 lat temu przez

  Wawel to miejsce bliskie nie tylko mieszkańcom Krakowa, ale także wszystkim Polakom, gdyż przez prawie 500 lat stanowił centrum życia politycznego i kulturalnego państwa. Co skrywa w sobie to strome, wapienne wzgórze otoczone Wisłą?

  Królewski Zamek na Wawelu na pewno stanowi podstawowy symbol Krakowa, a może i Polski, skoro przez wiele lat był siedzibą królów i książąt polskich. Dziś do dyspozycji odwiedzających rezydencję oddano prywatne apartamenty i komnaty królewskie, w których można podziwiać salę poselską, gabinet i arrasy Zygmunta Augusta. Co więcej, na Zamku znajduje się ekspozycja Skarbca Koronnego, w którym zachowały się insygnia królewskie dynastii Wazów i Szczerbiec- miecz koronacyjny polskich królów. W piwnicach, we wschodniej części Zamku Królewskiego podziwiać można Zbrojownię pełną historycznych sprzętów obronnych i broni,a trasa turystyczna wokół Zamku wiedzie przez Ogrody Królewskie, których celem jest wierne odwzorowanie renesansowego otoczenia rezydencji. Ponadto każdy, kto zatrzymuje się na noclegi w Krakowie wybierając się na Wzgórze Wawelskie swoje kroki kieruje do Smoczej Jamy, gdzie czeka go spotkanie ze smokiem ziejącym ogniem, z którym wiąże się legenda autorstwa Wincentego Kadłubka. Na wzgórzu znajduje się także Katedra Wawelska ze słynnym dzwonem Zygmunta, który współcześnie bije w ważne uroczystości kościelne i święta narodowe. W jej wnętrzu zaś można podziwiać groby królewskie i kryptę wieszczów narodowych, gdzie spoczywają m.in. Stefan Batory, Władysław IV Waza, Adam Mickiewicz, Chopin, czy król Zygmunt August II.

  Wawel to miejsce idealne dla turystów spragnionych historii, ale także dla tych, którzy chcą na dłużej zatrzymać się w tym mieście i wynająć tani nocleg. Kraków poza Wawelem ma przecież także podziemną trasę turystyczną, romantyczny Kazimierz, Kopiec Kościuszki, a sam gród nadwiślański jest idealnym miejscem, by wynająć sale konferencyjne. Kraków jak widać to miasto historii, kultury i tradycji idealne na rodzinne wycieczki, romantyczne spacery, czy spotkania biznesowe.

  Kategoria artykułu:
  Turystyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *