background img
banner

  Wymiana klocków hamulcowych

  12 lat temu przez

  Klocki hamulcowe są niezwykle istotnym elementem układu hamulcowego. Ich nacisk na tarczę hamulcową powoduje tarcie, wskutek którego nasz pojazd zostaje unieruchomiony. Jazda z niesprawnymi, bądź uszkodzonymi klockami hamulcowymi może prowadzić do stworzenia niebezpiecznej sytuacji na drodze lub wypadku drogowego, dlatego warto szczególnie dbać o ten element naszego pojazdu.

  Klocki hamulcowe to zużywalny element hamulców tarczowych. Ten rodzaj hamulca jest następną hamulca bębnowego, który ze względu na sporą liczbę wad powoli odsuwa się do przeszłości. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż hamulce bębnowe są o wiele cięższe od swoich następców, a bębny hamulcowe (kup bębny w: http://www.motocentrum.pl/beben-hamulcowy,100033,wk) podczas hamowania nagrzewały się do wysokich temperatur co uniemożliwiało skuteczne hamowanie. Hamulce hydrauliczne są bardziej zaawansowane technicznie przez co wyposaża się je w niemal wszystkie nowoczesne pojazdy osobowe.

  Jak większość części samochodowych, również i klocki hamulcowe (kup w: http://www.motocentrum.pl/klocki-hamulcowe,100030,wk) mają swój okres żywotności. Ich zużycie możemy łatwo zauważyć poprzez znaczne zmniejszenie efektywności hamowania. W większości samochodów po zużyciu klocków hamulcowych na desce rozdzielczej zapala się czerwona kontrolka, która obliguje nas do jak najszybszej wymiany tej części układu hamulcowego. Niekiedy możemy usłyszeć piski z okolic zacisku hamulcowego, co może również być wczesnym objawem ścierania się klocków. Stan klocków hamulcowych powinno się kontrolować mniej więcej co dwa lata. W zależności od klasy samochodu nowe klocki kosztują od 150 do nieco ponad 500 złotych, a ich wymiana w warsztacie samochodowym nie powinna nas kosztować więcej niż 80 złotych. W przypadku układu hamulcowego należy uważać na tanie części zamienne (szeroka oferta części dostępna w: http://www.motocentrum.pl/), które niekiedy są kilkukrotnie gorsze od sprawdzonych części.

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *