background img
banner

  Temperatura wewnątrz samochodu

  12 lat temu przez

  Nie da się ukryć, że temperatura panująca wewnątrz samochodu ma znaczący wpływ na komfort naszej jazdy. Podczas zimy wielu z nas ma na sobie kilka warstw ubrań, co znacznie ogranicza ruchy. Latem wysokie temperatury obniżają naszą koncentrację. Jak sobie radzić z różnicami temperatur?

  Optymalna temperatura wnętrza naszego samochodu znajduje się w przedziale 20-22 stopni Celsjusza. Niewielu kierowców trzyma się tych granic, bo przeważnie są one znacznie niższe, bądź znacznie wyższe. Latem średnia wynosi ok 15 stopni, zaś zimą przekracza 23 stopnie. W czasach gdzie niemal wszystkie samochody są wyposażone w klimatyzację łatwo jest regulować temperaturę wnętrza samochodu. W okresie upalnym temperatura wewnątrz samochodu potrafi przekraczać 45 stopni Celsjusza. Włączając klimatyzację nie powinniśmy być zdziwieni, że skraplacze klimatyzacji nie wyrabiają i zajmie nam dobre kilkanaście minut doprowadzenie naszego samochodu do komfortowych warunków. Istnieje prosty sposób na szybkim obniżeniu temperatury panującej wewnątrz samochodu. Wystarczy odsunąć maksymalnie szybę od strony kierowcy i przez kilka minut otwierać i zamykać drzwi od strony pasażera. Działa to na zasadzie pompy próżniowej i pozwoli nam na „wyrzucenie” gorącego powietrza z wnętrza auta.

  Teoretycznie łatwiej jest zagrzać w samochodzie niż schłodzić jego wnętrze. Nie jest tak jednak do końca. Wystarczy podczas przymrozku wsiąść do samochodu, który ma skórzane fotele. Taki rodzaj materiału dość długo utrzymuje swoją temperaturę, przez co wszyscy pasażerowie łącznie z kierowcą przez długi czas odczuwają dyskomfort. Nie ma skutecznego sposobu, który pozwoli nam ogrzać samochód w kilka sekund. Jedynym rozwiązaniem jest odpalenie samochodu i zagrzanie jego wnętrza kilkanaście minut przed podróżą. Taka metoda łączy się jednak ze spalaniem paliwa, ale zapewni nam komfort podróży. Inaczej sprawa wygląda w nowych samochodach, wyposażonych w nowoczesne części samochodowe. Nowsze modele z kilkustrefową klimatyzacją potrafią niemal natychmiast doprowadzić wnętrze samochodu do optymalnej temperatury.

  Powinniśmy pamiętać o zachowywaniu optymalnej temperatury wewnątrz samochodu. Ma to ogromny wpływ na komfort naszej jazdy i na nasze bezpieczeństwo. Co roku dochodzi do kilkuset wypadków spowodowanych przez zaśnięcie lub zmęczenie kierowcy, które może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą wewnątrz auta. Analogicznie sytuacja wygląda w zimie, gdy kilkuwarstwowe ubrania znacznie ograniczają nasze ruchy, co prowadzi do mniejszej zdolności manewrowania. Powinniśmy pamiętać również o tym, że chłodnica klimatyzacji tak samo jak chłodnica wody ze względu na swoje wykonanie nie jest długowieczna. Zaniedbanie tych elementów może prowadzić do korozji, bądź usterek układu chłodzenia.

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *