background img
banner

  Szybkozłącza jakich nie znacie

  6 lat temu przez

  Bez pewnych elementów niektóre sektory przemysłowe nie mogłyby po prostu skutecznie i sprawnie funkcjonować. Jednym z takich elementów jest na pewno szybkozłącze Camlock, wykorzystywane w kilku strategicznych dla funkcjonowania całego państwa gałęziach gospodarki.

  Złącze o militarnej przeszłości

  Złącza Camlock są jednymi z najpopularniejszych i sprawdzonych szybkozłączy przemysłowych. Wywodzą się one z amerykańskiej normy wojskowej MIL-C-27487. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo prostą budową, a także łatwą obsługą. Są to typowe złącza przeładunkowe, powszechnie wykorzystywane w przemyśle petrochemicznym.

  Pod ciśnieniem

  Szybkozłącza Camlock (Kamlok) zapewniają typowy sposób łączenia węży niskociśnieniowych dla różnych mediów i stanowią jeden z głównych elementów armatury pneumatycznej. Złącza tego typu są projektowane głównie z myślą o niskim ciśnieniu dochodzącym do 18 bar i zapewniają bardzo wygodne i szybkie połączenie ze sobą dwóch przewodów. Szybkozłącza Camlock mogą być również wykorzystywane jako połączenie węża z pompą niskiego ciśnienia lub z gniazdem przeładunkowym.

  Szybkozłącza Camlock są najczęściej przystosowane do pracy przy ciśnieniach oscylujących w granicach od 6 do 16 bar, z założeniem, że maksymalne ciśnienie pracy będzie na poziomie 18 bar. Ciśnienie tego rodzaju złączy może się w niewielkim stopniu zmieniać w zależności od ich rozmiaru, temperatury, w jakiej pracują oraz materiału, z jakiego są wykonane.

  Zastosowanie

  Szybkozłącza Camlock stosuje się głównie w przemyśle chemicznym oraz petrochemicznym, a także w sektorze paliwowym oraz budowlanym. Skutecznie pomagają one w sprawnym przesyle cieczy oraz gazów pod bardzo wysokim ciśnieniem. Aby uzyskać tak dobre parametry złączy, dzięki którym są one odporne na działanie dużych sił, wykorzystuje się do budowy szybkozłączy wysokiej jakości stopy aluminium, stali, mosiądzu lub tworzyw sztucznych. Szybkozłącza Camlock są zgodne z normą FEDERAL MIL-A-A-59326 A, normą DIN 2828 lub z normą EN 14420-7.

  Złącza Camlock są przede wszystkim doskonale dopasowane do instalacji paliwowych oraz chemicznych. Specjalna konstrukcja tego rodzaju elementu pozwala na bardzo szybkie przełączanie linii hydraulicznych oraz zbiorników, natomiast bardzo dobry system uszczelnienia umożliwia duży przepływ cieczy lub gazu oraz bezwyciekowe rozłączanie instalacji. Camlock’i są w standardzie wyposażone w gwinty BSP, jednak istnieje możliwość wyprodukowania złącza z gwintem NPT.

  Kategoria artykułu:
  Gospodarka · Przemysł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *