background img
banner

  Szukasz nowoczesnego aparatu słuchowego? Zobacz, jaki powinieneś wybrać

  7 lat temu przez
  Nowoczesne aparaty słuchowe

  Aparat słuchowy to niezwykle skomplikowane urządzenie wspomagające osoby z dysfunkcją narządu słuchu. Wybór konkretnego rodzaju i modelu aparatu słuchowego nie jest sprawą prostą. Problem tkwi nie tylko w trudnościach z dopasowanie aparatu słuchowego do preferencji danej osoby, ale i w dość dużej ich różnorodności. Czy nowoczesne aparaty słuchowe są w stanie połączyć komfort noszenia ze skutecznością działania?

  Bardziej i mniej nowoczesne aparaty słuchowe

  Aparaty słuchowe powszechnie dzielone są według dwóch podstawowych charakterystyk – według typu i rodzaju obudowy, co przekłada się na kształt aparatu i związane z nim poczucie komfortu noszącej go osoby, a także według sposobu obróbki dźwięku, co z kolei różnicuje aparaty słuchowe na mniej lub bardziej nowoczesne modele odznaczające się określonymi możliwościami technicznymi.

  Aparat słuchowy całkowicie wewnątrzkanałowy

  Całkowicie wewnątrzkanałowe nowoczesne aparaty słuchowe, czyli tzw. CIC (z ang. Completly-In-the-ear-Canal) to obecnie najmniejsze z używanych modeli. Aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe zostały w swojej formie zredukowane do tak małych rozmiarów, aby mogły mieścić się całkowicie w kanale słuchowym i pozostawać praktycznie niewidocznymi dla obserwatorów. Niestety, minimalizm formy odbył się w ich przypadku kosztem możliwości przetwarzania (wzmacniania) dźwięku. Aparaty słuchowe całkowicie wewnątrzkanałowe charakteryzują się stosunkowo małym, a w porównaniu z dużymi aparatami wyraźnie mniejszym wzmocnieniem, przez co nie są rozwiązaniem zalecanym dla osób z dużym ubytkiem słuchu.

  Aparat słuchowy wewnątrzkanałowy

  Wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe ITC (z ang. In-The-ear-Canal) różnią się od całkowicie wewnątrzkanałowych aparatów słuchowych przede wszystkim nieco większą obudową. Choć są to równie nowoczesne aparaty słuchowe, ich nieco większa forma w wypełnia kanał słuchowy w dostrzegalnie większym stopniu. Sprawia to, że aparaty tego rodzaju są nieco łatwiejsze do zauważenia przez osoby postronne, za to sprawiają wyraźnie mniej problemów z ich obsługą. Większa forma sprawia też, że aparaty wewnątrzkanałowe ITC posiadają nieco większe możliwości wzmacniania dźwięku, przez co zalecane są dla osób z małym i średnim ubytkiem słuchu.

  Aparat słuchowy wewnątrzuszny (pełnomałżowinowy)

  Wewnątrzuszny aparat słuchowy, zwany też aparatem słuchowym pełnomałżowinowym lub aparatem słuchowym ITE (z ang. In-The-Ear) to kolejne nowoczesne aparaty słuchowe powstałe z myślą o osobach z wadą słuchu, które cenią sobie dyskrecję. Aparaty słuchowe pełnomałżowinowe posiadają nieco większe rozmiary niż aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe (ITC) i wyraźnie większe niż aparaty słuchowe całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC), jednak dzięki większej formie są w stanie zapewnić lepszą siłę przetworzenie (wzmocnienia) dźwięku niż wymienione modele. Aparaty słuchowe wewnątrzuszne stanowią rodzaj kompromisu pomiędzy dyskrecją nowoczesnych aparatów słuchowych wewnątrzkanałowych, a siłą wzmocnienia dźwięku aparatów zausznych.

  Kategoria artykułu:
  Zdrowie i uroda

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *