background img
banner

  Staramy się o miejsce w sanatorium

  9 lat temu przez

  Osoby o słabym zdrowiu lub posiadające poważne schorzenia bardzo często starają się o miejsce w sanatorium. Takie wyjazdy są prawdziwym zastrzykiem zdrowotnym dla osób potrzebujących. Starając się o miejsce w ośrodku należy jednak uzbroić się w cierpliwość. 

  uzdroWszystko zaczyna się od skierowania NFZ

  Aby starać się o miejsce w sanatorium z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia należy najpierw otrzymać skierowanie. Lekarz, wydający taki dokument powinien zlecieć również badania potwierdzające schorzenie lub zły stan zdrowia pacjenta. Po wykonaniu zleconych badań, wszystkie wyniki wraz ze skierowaniem przekazywane są przez lekarza do wojewódzkiego oddziału NFZ. Po zarejestrowaniu zgłoszenia w systemie informatycznym następuje rozpatrzenie wniosku o przyznanie miejsca w sanatorium.

  Aby sprawdzić swoje miejsce w kolejce, czy też bieżący status skierowania można zajrzeć na stronę skierowania NFZ gov. Więcej informacji o wyszukiwarce NFZ można znaleźć na: http://porady.mobi/jak-dziala-skierowania-nfz-gov-pl-i-czym-jest/

  Akceptacja wniosku

  Wniosek, który dociera do wojewódzkiego oddziału NFZ jest oceniany przez specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Na rozpatrzenie wniosku lekarz ma 30 dni licząc od dnia wpływu skierowania. O efekcie weryfikacji każdy pacjent jest poinformowany listownie. Jeśli wniosek rozpatrzono pozytywnie wystawione jest skierowanie do uzdrowiska.

  Odrzucenie wniosku

  Jeśli wojewódzki oddział nie potwierdzi skierowania, pacjent kierowany jest automatycznie na listę oczekujących. O wszystkich zmianach jest informowany pisemnie. Takie postępowanie stosuje się najczęściej, jeśli nie ma miejsc w sanatorium. Niemniej jednak, lekarz specjalista, może również odrzucić wniosek, jeśli wyda mu się, że skierowanie pacjenta do sanatorium jest bezcelowe, a jego stan zdrowia nie kwalifikuje się do korzystania z takich form leczenia. O każdym z etapów pacjent jest powiadomiony na piśmie.

  Staranie się o przyznaje miejsc w sanatorium jest długim procesem. Planując wyjazd do sanatorium w ramach urlopu wypoczynkowego warto zatroszczyć się o to wcześniej.

  Pamiętaj! Skierowanie do ośrodka jest ważne przez 18 miesięcy licząc od dnia jego wystawienia.

  Przypisane tagi:
  · · ·
  Kategoria artykułu:
  Zdrowie i uroda

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *