background img
banner

  Sposoby na kaca – przed, w trakcie i po piciu

  6 lat temu przez
  Tabletka na kaca

  Nad tym, jak pokonać kaca zastanawiali się już nasi przodkowie prawie 5 000 lat temu. Pierwsze zapiski o spożywaniu, a także efektach ubocznych użycia alkoholu datuje się właśnie na ten okres. Ból głowy, mdłości, ból żołądka, suchość w ustach – to najczęstsze objawy, będące efektem uprzedniego upojenia alkoholowego. Jak sobie z nimi radzić? Jak zwalczać kaca?

  Jak pokonać kaca?

  Kto z nas nie zna doskonale tego scenariusza. Spotkanie z przyjaciółmi, które zaczyna się od kilku niewinnych drinków. Sączymy je jeden za drugim, a rano budzimy się z okropnym bólem głowy, mdłościami i nie mamy ochoty wstawać z łóżka. Zmęczenie psychiczne i fizyczne, jakie towarzyszy tym objawom, to nic innego, jak zwyczajny kac.

  Tabletki na kaca

  Za fatalny poranek, jaki zawdzięczamy wczorajszej szampańskiej imprezie, odpowiada również wątroba. To ona rozkłada alkohol na kwas i aldehyd octowy. Aldehyd powoduje wzrost ciśnienia, przyspieszenia tętna, a także uczucia gorąca, mdłości i ból głowy. Kwas octowy natomiast źle wpływa na stan żołądka. Nauka jeszcze nie wymyśliła sposobu na neutralizację działania obu tych substancji, wydaje się jednak, że mogłaby być ona nawet niewskazana (przecież organizm broni się przed zatruciem). Jednak każdy ma swój sposób na zwalczanie efektu ich pojawienia się.

  Zanim zaczniesz pić

  Intensywność odczuwanych na skutek pojawienia się kaca objawów można skutecznie zmniejszyć jeszcze przed wybraniem się na spotkanie z przyjaciółmi. Z samego rana – dnia planowanego wypadu – przygotuj sobie śniadanie, które będzie obfitować w produkty bogate w witaminę C. Może być to kapuśniak, soki cytrusowe, czy też bogate w antyoksydanty owoce czerwone i czarne. Postarają się także ograniczyć palenie – pogłębia ono stan upojenia alkoholowego. Przed samym wyjściem dobrze zjedz. Tłuste jedzenie spowoduje obniżenie wchłanialności alkoholu.

  W trakcie picia

  Rób sobie co najmniej 20-minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami. Organizm potrzebuje średnio tyle czasu na wchłonięcie jednej jego porcji. Pamiętaj również, aby ograniczyć się do picia jednego trunku. Dobrym pomysłem jest również popijanie porcji alkoholu wodą. Choć może to wzbudzić niemałe zdziwienie wśród znajomych, to przypomnij im o ich wątpliwościach z samego rana – gdy Ty będziesz w doskonałym stanie psycho-fizycznym.

  Jak zwalczać kaca, gdy obudzisz się ze słabym samopoczuciem?

  Tutaj pomoże Ci oczywiście babciny sposób – rosół. Jeśli nie masz czasu na jego przyrządzenie, sprawdzą się również tabletki na kaca. Tabletki na kaca zawierają wszystkie najpotrzebniejsze Ci do „startu” witaminy i mikroelementy, które wypłukałeś/aś wraz z alkoholem.

  Kategoria artykułu:
  Zdrowie i uroda

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *