background img
banner

  Snooker

  12 lat temu przez

  Snooker należy do grupy gier bilardowych. Grę tą można określić mianem gry pochodzenia oficerskiego. Do dziś należy do bardziej eleganckich rozrywek, w których wymagane są nie tylko elegancki strój ale przede wszystkim przestrzeganie zasad fair play.

  Historia Snookera sięga czasów gdy półwysep Indyjski stanowił kolonię Brytyjską. Właśnie w tym regionie jeden z oficerów dał początek tej grze, tu również po raz pierwszy została rozegrana pierwsza rozgrywka snookera. Nic dziwnego, że gra najpierw  trafiła do Wielkiej Brytanii.
  W grze wykorzystywane są kije bilardowe, wykonywane zazwyczaj z jesionu pensylwańskiego. Lepszej jakości kije wykonywane są ręcznie, natomiast te tańsze wykonywane są już maszynowo. Do rozgrywki potrzebny jest stół bilardowy, którego wymiary są dokładnie określone. Stół pokryty jest suknem oraz wyposażony jest w łuzy, do których wbijane są bile.

  Bile należą do zestawu stanowiących  akcesoria bilardowe, które są wykorzystywane w snookerze. W grze wykorzystywanych jest piętnaście bil czerwonych, bila rozgrywająca biała oraz bila zielona, brązowa, niebieska, różowa i czarna – nazywane po prostu bilami kolorowymi. Kolejność wbijania bil do kieszeni to podstawa zasad, w oparciu o które prowadzona jest rozgrywka.
  Najpierw należy w odpowiedni sposób rozmieścić bile na stole, na którym prowadzona jest rozgrywka. Następnie gracz rozgrywający powinien swoim uderzeniem wprowadzić jedną z bil czerwonych do łuzy, jeśli mu się to nie uda, kolejka przechodzi na przeciwnika, który po wbiciu jednej z czerwonych bil ma prawo uderzać w bile kolorowe – bardziej punktowane.

  Zawodnik przed uderzeniem w bilę, informuje do której łuzy celuje bilę. Kolorowe bile po wbiciu do łuz, powracają na stół na swoje stałe miejsca.
  Zasady snookera są bardziej skomplikowane ok tradycyjnej ósemki . Czy sama gra przez bogatsze zasady staje się przyjemniejsza? Wystarczy spróbować, by się dowiedzieć.

  Kategoria artykułu:
  Czas wolny

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *