background img
banner

  Samolot wojskowy B-17 Flying Fortress

  9 lat temu przez

  Boeing B-17 Flying Fortress, czyli Latająca Forteca, to amerykański ciężki samolot bombowy dalekiego zasięgu. Został stworzony  w amerykańskim koncernie Boeing Airplane Company. Samoloty z serii B-17 stały się synonimem samolotów praktycznie niezniszczalnych, co wynikało z wyjątkowej wytrzymałości tych konstrukcji.

  Historia B-17 Flying Fortress

  Na początku lat 30. XX wieku, dowództwo Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych, w obawie przed wybuchem kolejnej wojny, zgłosiło zapotrzebowanie na ciężki samolot bombowy dalekiego zasięgu. Jego stworzenia podjął się koncern lotniczy Boeing Airplane Company. W sierpniu 1934 roku opracowano wstępny projekt bombowca, który otrzymał oznaczenie Model 299.

  Po zaakceptowaniu projektu, rozpoczęto budowę prototypu samolotu oznaczonego symbolem XB-17. Pierwszy lot odbył się 28 lipca 1935 roku. Po zaobserwowaniu niewielkich usterek i ich późniejszym wyeliminowaniu, uruchomiono serię informacyjną 13 samolotów bombowych oznaczonych symbolami YB-17 i Y1B-17. Pierwszy samolot został oblatany 17 stycznia 1936 roku. W latach 1936-1939 samoloty serii informacyjnej przeszły próby w locie w wojskowych ośrodka doświadczalnych. Wtedy też ta seria samolotów otrzymała nazwę Flying Fortress, czyli Latająca Forteca.

  Seryjna produkcja samolotów B-17 Flying Fortress rozpoczęła się w 1939 roku i została zakończona w 1945 roku. Łącznie zbudowano 12 731 samolotów wszystkich odmian i wersji.

  Specyfika i wersje samolotu

  Boeing B-17 Flying Fortress był dolnopłatem z usterzeniem klastycznym i jednogoleniowym podwoziem, chowanym w trakcie lotu. Posiadał cztery silniki gwiazdowe, a także trójpłatowe i przestawialne metalowe śmigła. W przedniej części znajdowało się stanowisko bombardiera, nawigatora i strzelca podkładowego, a dalej kabina pilotów. W środkowej części samolotu znajdowała się komora bombowa i stanowisko radiooperatora, natomiast w osobnych jego częściach pozostali strzelcy pokładowi.

  Wersją prototypową samolotu był model o symbolu XB-17. Następnie powstały samoloty o symbolach: YB-17 i Y1B-17, B-17A, B-17B, B-17C, B-17D, B-17E, B-17F, B-17G I B-17H

  Modele do sklejania

  Dla miłośników lotnictwa i historii sił powietrznych, Revell przygotował model do sklejania Boeing B-17 Flying Fortress o symbolu B-17G. Model został wykonany w skali 1:72 i składa się z 237 elementów. Po złożeniu, model osiąga długość 321 mm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 440 mm. Model jest dostępny na stronie producenta revell.com.pl.

  Więcej recenzji modeli do sklejania można znaleźć na stronie http://scriptogr.am/skleprevell

  Kategoria artykułu:
  Czas wolny

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *