Z jazdy na rowerze można czerpać mnóstwo przyjemności. Przede wszystkim jazda na nim jest bardzo zdrowa. Można rozbudować mięśnie, spalić nieco tkanki tłuszczowej, usprawnić kondycję i nawet polepszyć sobie nastrój. Jednakże należy też pamiętać o ochronie ciała podczas przejażdżki.
Jeżdżenie rowerem a kask rowerowy
Pierwszym sposobem zabezpieczenia się w czasie jazdy jest nałożenie kasku rowerowego. Bardzo dobrze ochrania głowę w trakcie przeciętnej przejażdżki. Dobór kasku należy już do nas, dlatego że zależy do jakiego rodzaju jazdy go wymagamy. Kaski rowerowe są różnorodne, jednakże najpopularniejsze są trzy główne typy. Pierwszy, najbardziej popularny, to kask MTB. Otóż ów rodzaj, jest zwykle kupowany, jako że służy do zwykłej jazdy. Może to być zwykły wyjazd z familią na łono natury, przejazd do sklepu lub przejażdżka po mieście. Odpowiada prawie że wszędzie.
Drugim rodzajem są orzeszki. Ich nazwa wzięła się od wyglądu. Korzystają z nich najczęściej amatory jazdy na BMX-ach, jednakże można je też zauważyć na głowach osób jeżdżących na rolkach czy też deskorolce.
Trzecia kategoria, to tak zwany kask Full Face. Z samej nazwy można stwierdzić, że ochraniają one całą twarz. Poprzednie kaski skupiały się bardziej na ochronie górnej, bocznej i tylnej części głowy. Kaski Full Face swoim wyglądem przypominają kaski, jakie posiadają żużlowy podczas wyścigu. Znalazły zastosowanie podczas jazdy szybkiej i niebezpiecznej, którą jest np. Downhill.
Jak wykonany jest kask rowerowy
Istnieją ludzie, którzy zapytani o strukturę kasku, stwierdzą, iż jest wykonany z bardzo mocnego materiału, bowiem musi on ochraniać głowę. Jest to mylne stwierdzenie, albowiem kask zbudowany jest ze styropianu. Jest tak, gdyż jego celem jest rozwalenie się w trakcie uderzenia, tak aby energia została pochłonięta przez rozpadający się styropian, a nie głowę. Jeśli kask byłby produkowany z solidnego materiału, to tylko pozornie chroniłby głowę. Owszem kaski zostają pokryte czasami warstwą jakiegoś lepszego materiału jak np. włókno węglowe, ale jego celem wcale nie jest nie rozwalenie się. Na ogół jednak do okrywania zewnętrznej części kasku, jest używany plastik.
Ochranianie innych części ciała
Prócz kasku, warto dodatkowo wyposażyć się w ochraniacze. Można zakupić na kolana, łokcie, piszczele i dłonie. Te na dłonie to zaledwie rękawiczki, a chronią one właściwie od otarć od kierownicy. Tymczasem pozostałe ochraniacze, mogą uchronić nas od złamania albo zarobienia nieprzyjemnej rany. Albowiem przy upadku z roweru, nie spadamy na głowę, wszak właśnie na ręce oraz nogi, w takim razie ochraniacze na owe partie ciała są nader trafnym pomysłem.
Kupno ochraniaczy
Przepisy nie nakazują nam zakładania kasku rowerowego lub ochraniaczy, jednak czy nie jest dobrym wyjściem wydać trochę pieniędzy na ustrzeżenie się przed urazami? Są kraje, w których musielibyśmy przekazać pieniądze na mandat z powodu braku kasku, zaś u nas w Polsce, faktycznie warto te pieniądze wydać na kupno odpowiednich ochraniaczy, które kiedyś mogą nam ocalić nawet życie.