Rachunek oszczędnościowy w banku to jeden z produktów dedykowanych oszczędzaniu i pomnażaniu oszczędności. Jednocześnie jego posiadacz ma stały dostęp do zgromadzonych środków. To bez wątpienia bardzo wygodna forma pomnażania i zabezpieczania kapitału przed utratą jego wartości w czasie. Oto jak w praktyce działa konto oszczędnościowe i jakich korzyści można spodziewać się, otwierając taki rachunek.
Czym jest konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe jest rodzajem rachunku bankowego, którego podstawowym przeznaczeniem jest właśnie oszczędzanie. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają lub mogą regularnie wygospodarować nadwyżki finansowe i przekazać je na takie konto. Rachunek oszczędnościowy jest rachunkiem oprocentowanym, co pozwala, by gromadzone na nim pieniądze „pracowały na siebie”, przynosząc określony zysk.
Konto oszczędnościowe jest rodzajem depozytu. Ale złożone na nim środki nie ulegają zamrożeniu. Saldo takiego rachunku, w ramach które ustalane są z bankiem, można pomniejszać i powiększać. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ze środków można skorzystać, nie tracąc przy tym uprzednio naliczonych odsetek lub ich części.
Konto oszczędnościowe vs ROR
ROR czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to powszechnie znane konto osobiste, które na co dzień służy nam do prowadzenia rozliczeń finansowych i gromadzenia pieniędzy. W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego nie jest ono oprocentowane lub jego oprocentowanie jest znacznie niższe. Właściciel ROR ma pełną swobodę w dysponowaniu zgromadzonymi na nim środkami – przelewy, wypłaty z bankomatu.
Nieco inaczej jest w przypadku rachunku oszczędnościowego. Standardowe dla ROR transakcje są tutaj w pewnym sensie ograniczone, ponieważ podlegają opłatom – zazwyczaj jednie pierwsze w miesiącu wypłata lub przelew są bezpłatne.
Rachunek oszczędnościowy w banku – co zyskujesz?
Otwierając rachunek oszczędnościowy w banku i deponując na nim środki, zabezpieczasz je przed inflacją. Ponadto, jest to depozyt objęty gwarancją bezpieczeństwa przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Do korzyści wynikających z posiadania konta oszczędnościowego trzeba zaliczyć:
- zarabianie na zdeponowanych środkach dzięki ich oprocentowaniu i kapitalizacji odsetek;
- dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie, jeśli zajdzie taka potrzeba; wypłaty środków bez utraty wypracowanych odsetek lub ich części;
- zyskanie motywacji do oszczędzania dzięki możliwości pomnażania gromadzonych środków.