W obecnych czasach obserwujemy bardzo szybki rozwój przemysłu motoryzacyjnego, jednak komisy samochodowe, oraz auta używane to wciąż istotna gałąź rynku motoryzacyjnego, chociaż minęły już czasy bumu samochodowego obserwowanego w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia, to jednak wciąż stanowią one istotny element branży motoryzacyjnej. Decydując się na kupno samochodu odpowiedniego dla naszych potrzeb, stajemy przed bardzo trudnym zadaniem, wymagającym często wnikliwej analizy.
Powodem tego jest nie tylko ogromny wybór aut na naszym rynku, ale także czynniki pośrednie, jak koszty utrzymania, dostęp do części, czy awaryjność. Często też jednym z pierwszych pytań jakie się nasuwa jest kwestia tego czy kupić auto nowe, bo z zasady jest lepsze i pewniejsze od używanego, czy odwrotnie zaoszczędzić i porozglądać się za autami oddanymi w komis samochodowy?
Choć w zeszłym roku krajowym dealerom udało się osiągnąć rekordowy wynik i sprzedać ponad 333,5tys. nowych aut (w głównej mierze z racji zmiany przepisów w obszarze podatku VAT,tz. prawo do pełnego jego odliczenia),to w dalszym ciągu przewaga w zakupie aut używanych jest znaczna (w analogicznym okresie zarejestrowano w Polsce 718 tys. aut używanych). Obecnie sprowadza się najwięcej pojazdów lekko uszkodzonych, a w zakładach mechanicznych i warsztatach samochodowych odnawia się je i naprawia, celem wprowadzenia do ponownego ruchu. Dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się też przy tej okazji używane części samochodowe importowane z zagranicy, lub pozyskiwane lokalnie. W chwili obecnej można powiedzieć iż każda stacja demontażu pojazdów lub punkt typu auto złom, ma w swej ofercie bogaty wybór części samochodowe pozyskiwanych z procesu rozbiórki i utylizacji samochodów. Starannie przeprowadzana selekcja odzyskiwanych części, pomaga zarówno w ochronie środowiska jak i naszych portfeli.