background img
banner

    Promieniowanie UV – w pojęciu poligrafii jak i ogólnoludzkim

    15 lat temu przez

    Drukarnia Aztek to drukarnia trudniąca się szeroko rozumianym pojęciem reklamy. Druki reklamowe oraz druk każdego innego rodzaju to wyzwanie właśnie dla nas. Chociaż w pobliżu znajdują się takie miasta jak Katowice czy Kraków, nasze Bielsko nie ustępuje im zbytnio.Troszczymy się o zadowolenie każdego klienta, wciąż doskonaląc wykonywane przez nas usługi poligraficzne. W tym celu śledzimy m. in. różne nowinki techniczne z branży. Jedną z nich jest np. niedawno wprowadzona generacja urządzeń tupu flatbed UV, reprezentowana przez RHO 800 Presto. To urządzenie stworzone przez firmę Durst to dziś najbardziej wydajny i najdokładniejszy ploter UV na rynku. Ponownie, bo poprzednio pozycję lidera zajmował inny wyrób tej marki. Durst to mistrzowie stosowania innowacyjnych rozwiązań! Sekretem uzyskania jak największej wydajności jest połączenie ciągłości druku oraz prędkości.

    Wspomniana maszyna jest pierwszym flatbedem UV mającym możliwość druku ciągłego (czyli ang. Continuous Board Printing). To system umożliwiający zminimalizowanie praktycznie do zera czasu potrzebnego na manualne podawanie płyt. Aby porównanie stało się bardziej obrazowe, użyjemy konkretnego przykładu – gdy w czasie godzinnej pracy (oczywiście ciągłej) ploter zadrukowuje 100 arkuszy, RHO 800 potrzebuje na stukrotne podanie materiału łącznie zaledwie ok. 30 sekund, 59 i pół minuty mając na drukowanie! Porównanie tego sposobu podawania medium ze zwykłą, niezautomatyzowaną metodą ukazuje, że RHO 800 wykorzystuje maksymalnie swoje możliwości produkcyjne. Przy ręcznym ładowaniu płyt czas potrzebny na ową czynność wynosi w przybliżeniu tyle co samo drukowanie, toteż, co za tym idzie, cały proces jest 2 x dłuższy. Sekret wydajności nowej maszyny Dursta nie polega jedynie na usprawnieniu procesu podawania medium. Także maksymalna prędkość zadruku jest wyjątkowo wysoka – 120 sztuk przy wymiarach arkusza 125 x 80 cm. Szybkość druku to zasługa specjalnego systemu głowic Quadro Array Technology, czyli tego samego, który występuje w całej linii produktów RHO. {Ów|Ten} system odpowiada zarazem za doskonałą jakość druku. Dzięki macierzowej budowie głowic uzyskiwanie wysokiej prędkości nie wymaga zmniejszania rozdzielczości druku. Rozdzielczość w RHO 800 jest cały czas niezmienna, wynosi 600 dpi, co oznacza mniej więcej, iż ostre i czytelne są nawet teksty zaledwie kilkupunktowe. Bardzo ważny okazuje się ten fakt przy druku wielkoformatowym, ponieważ często w nim drukuje się różnego rodzaju opakowania włącznie z drobnymi elementami jak na przykład kody kreskowe. RHO 800 jest ploterem 6-kolorowym. Oprócz standardowych kolorów CMYK występują LC (Light Cyan), jak również LM (Light Magenta). Poza tym ploter może drukować w kolorze białym, z wykorzystaniem kolorów spotowych oraz używając bezbarwnego lakieru, który ulepszy każdy wydruk. Co ważne, żaden z kolorów niezaliczających się do palety CMYK nie wpływa na ograniczenie prędkości druku urządzenia.

    Jako iż nowy Durst RHO 800 Presto ma takie niesamowite osiągi i możliwości, nie należy się dziwić jego ogromnym rozmiarom. Trzeba przyznać, iż jego gabaryty są niemałe: 6 metrów szerokości, 2 m wysokości oraz głębokości (licząc wraz ze stołami otrzymamy 4,6 m głębokości), waga 3,5 t! Jednak w związku z takimi wymiarami ploter jest w stanie drukować na materiale o maksymalnej szerokości 2,5 m przy nieograniczonej długości. Do wydruku można użyć różnych materiałów sztywnych o grubości sięgającej do 40 milimetrów (wersja Industrial pozwala na wykorzystanie materiału o szerokości nawet do 70 milimetrów), o ciężarze do ok. 50 kg (w wersji Industrial – nawet 70 kg). W urządzeniu stosuje się atramenty ultrafioletowe utwardzane na powierzchni materiału w czasie polimeryzacji. Zaraz po nałożeniu atramentu nowa warstwa jest „naświetlana” przez specjalistyczne lampy UV, aby farba w sposób trwały mogła zostać „przytwierdzona” do podłoża. Uzyskany tak wydruk jest niezwykle odporny na różnego rodzaju czynniki i nie ściera się, dzięki czemu można go z powodzeniem stosować zarówno w aplikacjach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Każdy kolor jest dostarczany w zbiorniku o pojemności 5 litrów, a uzupełnia się nim zbiornik 10-litrowy z danym kolorem.

    Bardzo szeroka jest gama materiałów, które mogą być wytwarzane w druku UV. Właściwie można powiedzieć, iż ogranicza ją tylko potrzeba rynku oraz wyobraźnia samych klientów. Najczęściej jednak do wydruku wykorzystuje się wszelkie materiały powlekane bądź nie, tektury (faliste albo nie), kartony, pleksi, tworzywa, pianki, szkło, aluminium, drewno, a więc co tylko można chcieć.

    Opisywane przez nas urządzenie Dursta, RHO 800 Presto, jest więc ploterem, który może być wykorzystywany do produkcyjnego cyklu 24/7, w związku z czym dedykowany jest dla każdej dużej drukarni wielkoformatowej, która pragnie rozwinąć skrzydła, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Presto sprosta każdej ilości nakładu, niezmiennie dbając o doskonałą jakość.

    Znamy już możliwości nowego plotera – czym jednak jest wykorzystywane przez niego UV? Ultrafiolet, bo o nim tu mowa, czy, jak kto woli – promieniowanie ultrafioletowe, jest promieniowaniem elektromagnetycznym, którego długość fali jest jednocześnie krótsza niż światło widzialne oraz dłuższa niż promieniowanie rentgenowskie (czyli ang. X-rays). Oznacza to, iż długość promieni UV waha się od 100 do 380 nm. Samo słowo „ultrafiolet” to dosłownie „powyżej fioletu”, połączenie łac. „ultra” („ponad”) i wyrazu „fiolet” używanego do określenia barwy o najmniejszej długości fali światła widzialnego. Dawniej nazywano je synonimicznym, ale dzisiaj wydającym się śmiesznym, pojęciem promieniowania „pozafiołkowego”.

    Ultrafiolet jest emitowany przez Słońce we wszystkich trzech zakresach, ale część promieniowania jest wchłaniana przez ziemską atmosferę w warstwie ozonowej. Ostatecznie 99% UV docierającego do powierzchni Ziemi to UV-A, zaś całkowicie pochłonięte zostaje UV-C (poza obszarami wysokogórskimi).

    Najmniej szkodliwe dla naszego zdrowia jest promieniowanie UV-A. Uszkadza ono włókna kolagenowe w skórze, a w efekcie przyspiesza proces starzenia. Długoletnie narażenie na duże dawki UV-A może również powodować zaćmę (tak zwaną fotochemiczną) czyli zmętnienie soczewki. Pozostałe rodzaje ultrafioletu nie mogą być przyczyną zaćmy, gdyż pochłania je niemal w całości rogówka oka. UV-B pojawia się w największej dawce w czasie zenitalnego położenia Słońca. Wywołuje wytwarzanie w skórze witaminy D, a więc działa przeciwnowotworowo. Jednakże podczas tego procesu skóra bardzo często ulega większemu lub mniejszemu zarumienieniu, co nierzadko skutkuje poparzeniami. Najbardziej groźne dla człowieka jest promieniowanie UV-C. Nie tylko może być przyczyną zapalenia rogówki, ale jego długotrwałe działanie wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości występowania czerniaka (czyli nowotworu złośliwego skóry), jak również mniej agresywnych, ale częstszych guzów typu rak podstawnokomórkowy czy płaskonabłonkowy. Promieniowanie daje w rezultacie uszkodzenie łańcuchów dezoksyrybonukleinowych – w komórkach dochodzi do różnego rodzaju mutacji. Normalnie systemy naprawcze organizmu odpowiadają za usuwanie większości tych uszkodzeń, ale u osób z wadami tych systemów naprawy może wystąpić nowowór skóry. Zresztą generalnie u wszystkich promieniowanie UV odpowiada za zwiększenie ryzyka rozwinięcia się nowotworów skóry.

    Ultrafiolet znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Używamy go między innymi w lampie jarzeniowej czy lampie kwarcowej (na przykład w solarium). Poza tym ważną właściwością ultrafioletu jest to, iż powoduje świecenie (fluorescencję) różnego rodzaju substancji chemicznych. Dzięki temu można go użyć w analizie autentyczności banknotów albo w oględzinach miejsca zbrodni. Ultrafiolet ma również właściwości bakteriobójcze. Jednakże najbardziej znaczącym dla nas faktem jest możliwość wykorzystania go w technice fotolitografii, na co najlepszym przykładem jest opisywany przez nas Durst RHO 800 Presto.

    Przypisane tagi:
    · ·
    Kategoria artykułu:
    Biznes

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *