background img
banner

  Prestiż na nadgarstku

  12 lat temu przez
  zegarek

  Pierwsze zegarki były bardzo proste, a ich jedyną funkcją było szacunkowe odmierzanie czasu. Tak działały gnomony (zegary słoneczne), klepsydry, zegary świecowe i pierwsze zegarki mechaniczne.

  zegarekZ biegiem lat ich budowa,wygląd i funkcje znaczące się zmieniały. W dzisiejszych czasach może on być nadal jedynie czasomierzem, ozdobą ale również symbolem bogactwa, luksusu i prestiżu osoby, która go nosi.

  Sam zakup drogiego zegarka jednak nie wystarczy. Musi on być odpowiednio dobrany do stroju właściciela, oraz do okazji na jaką go zakładamy. Dlatego istnieje wiele rodzajów czasomierzy – od zegarków sportowych aż po wizytowe czy wieczorowe.

  Jeśli ktoś decyduje się na zakup produktu z wyższej półki, rzeczą ważną jest, by poznał przynajmniej w mały stopniu wnętrze tego urządzenia. Zegarki różnią się pod względem stosowanych w nich mechanizmów. Wyróżnia się chociażby zegarki nakręcane tradycyjnie i mechaniczne. Materiały wykorzystane do budowy mechanizmów potrafią wielokrotnie zwiększyć cenę całego zegarka. Dla przykładu firma Rolex stosuje we wnętrzu rubiny.

  W branży zegarmistrzowskiej istnieją przedsiębiorstwa-legendy. Należą do nich takie marki jak Rolex, Omega czy Hublot. Aby nabyć zegarek sygnowany przez te firmy niejednokrotnie trzeba wydać dziesiątki tysięcy złotych. Wysoka cena tych urządzeń spowodowało powstanie wielu replik zegarków jak również podróbek.

  Nie ulega wątpliwości, że w przypadku osób medialnych czy innych znanych osobistości posiadanie drogiego zegarka to niemal wymóg. Dlatego często można się spotkać z małymi aferami z ich udziałem. Ot chociażby wpadka prezydenta Francji, który podczas spotkania z wyborcami stara się schować swój zegarek do kieszeni. W sumie nic w tym dziwnego, bo media francuskie szacują jego wartość na 55 tysięcy Euro.

  Kategoria artykułu:
  Czas wolny

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *