background img
banner

    Prestiż czy praktyka? Sam zdecyduj

    7 lat temu przez

    Wybierając uczelnię wyższą należy sobie zadać jedno zasadnicze pytanie – czy chcemy studiować jedynie dla samego studiowania czy też celem finalnym edukacji akademickiej jest zdobycie wymarzonego zawodu w przyszłości? Pojawia się również dylemat czy zdecydować się na uczelnię państwową czy może prywatną? Jedno jest pewne, szkoły publiczne dają na pewno prestiż, jednak uczelnie prywatne zapewniają konkretne umiejętności, co czyni je obecnie o wiele bardziej atrakcyjniejszymi dla młodych osób.

    To ważne dla pracodawcy, jaki studia skończyłeś

    Obecnie w Polsce funkcjonuje blisko 450 uczelni wyższych. Wbrew pozorom, pracodawcy często biorą pod uwagę podczas rekrutacji uczelnię, jaką skończył kandydat starający się o konkretną posadę. Co znamienne, wielu z nich ceni sobie o wiele bardzie dyplom ukończenia uczelni prywatnej niż państwowej. Dlaczego studia niepubliczne są tak atrakcyjne dla pracodawców?

    Wyższe szkoły publiczne oferują zazwyczaj kilkadziesiąt kierunków studiów oraz nawet ponad 100 specjalności, podczas gdy placówki prywatne skupiają się na prowadzeniu od jednego do trzech kierunków. Może się wydawać, że tak bogata oferta publiczna daje więcej możliwości dla potencjalnych studentów, jednak zbyt obszerny program nauczania może w gruncie rzeczy okazać się nie przystosowany do realiów rynku pracy. W przypadku uczelni prywatnych skupienie się na zaledwie kilku głównych kierunkach nauczania daje szansę na o wiele praktyczniejsze i gruntowniejsze zdobycie konkretnych umiejętności poszukiwanych przez pracodawców.

    Kameralna atmosfera

    Uczelnie państwowe posiadają na pewno o wiele bardziej rozbudowaną infrastrukturę i liczniejszą rzeszę studentów niż uczelnie prywatne, a przy tym nauka na przysłowiowym garnuszku państwa jest bezpłatna. Jednak decydując się na studia licencjackie lub studia magisterskie w jednej z placówek niepublicznych w Polsce przestajemy być anonimowi. Co można przez to rozumieć? Zajęcia prowadzone w takich uczelniach odbywają się zazwyczaj w zaledwie kilku-, kilkunastoosobowych grupach, czyli o wiele mniejszych niż w przypadku uczelni publicznych. Dzięki temu studenci prywatni mają leszy kontakt z wykładowcami i są traktowani przez nich indywidualnie, na czym zyskuje ich wiedza oraz zdobyte umiejętności. Wykładowcy przeważnie znają swoich studentów z imienia, pamiętają ich prace semestralne czy też egzaminacyjne oraz znają ich słabe oraz mocne strony.

    Edukacja w praktyce

    Wielu ekspertów wskazuje fakt, że dzisiejsze uczelnie prywatne zwracają o wiele większą uwagę na aspekt praktyczny nauczania zatrudniając przy tym wielu praktyków i profesjonalistów z różnych dziedzin. Pozwala to doskonale uzupełnić tradycyjną wiedzę akademicką zdobywaną przez studentów. Ponadto placówki niepubliczne potrafią z reguły łatwiej i szybciej wdrażać rozwiązania z zakresu e-learningu oraz innych innowacyjnych technologii tego typu. Co tu dużo kryć, dzisiejsze uczelnie prywatne oferują praktyczniejszy program nauczania, co nie uchodzi uwadze pracodawców.

    Kategoria artykułu:
    Nauka

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *