background img
banner

  Potencjometry – proste urządzenia o konkretnym zastosowaniu

  4 lata temu przez
  Potencjometry Kraków

  W sprzętach codziennego użytku, występuje pewien element elektroniczny, który z pozoru niewielki i prosty, ma swoje konkretne i znaczące zastosowanie. Bez niego funkcjonowanie wielu urządzeń byłoby niemożliwe, gdyż odpowiada za prawidłowe regulowanie napięcia. Mowa tu o potencjometrze, nazywanym inaczej rezystorem.

  Potencjometry – charakterystyka produktu

  • potencjometry optymalizują napięcie elektryczne,
  • regulują przepływ prądu,
  • stabilizują prędkości obrotowe w silniku,
  • odpowiadają za właściwy poziom głośności dźwięku w urządzeniach muzycznych

  Regulacja potencjometru, odbywa się w sposób mechaniczny. W celu zwiększenia bądź zmniejszenia napięcia, przekręcamy lub przesuwamy odpowiedni element w określonym kierunku. W przypadku rezystora suwakowego, napięcie zmienia się ruchem przesuwnym w osi pionowej lub poziomej, natomiast w obrotowym, należy obrócić jedynie gałkę.

  Potencjometry Kraków

  Jakie rodzaje potencjometrów wyróżniamy?

  Najbardziej popularnymi potencjometrami są montażowe i wieloobrotowe.

  Rezystory montażowe, są surowe w formie, nie posiadają obudowy ani osi, a do ich obrotu potrzebny będzie śrubokręt. Są produkowane z myślą o jednorazowy lub rzadkim użytkowaniu, głownie podczas pierwszego uruchamiania.

  Rezystory wieloobrotowe, zamknięte są w szczelnej obudowie, gdzie ścieżka oporowa przybiera kształt linii śrubowej. Ruch w potencjometrze, może być obrotowy lub przesuwny. Wykorzystuje się je w układach, które wymagają precyzyjnej nastawy: maszynach czy taśmach produkcyjnych.

  Potencjometry, inaczej nazywane rezystorami czy dzielnikami napięcia, odpowiadają jak sama nazwa wskazuje, za regulację potencjału. Ich zastosowanie w życiu codziennym jest wszechstronne. Natomiast wybór będzie uzależniony od potrzeby ich zastosowania. Jeżeli wiemy, że będzie on intensywnie użytkowany, to wybierzmy taki w szczelnej, metalowej obudowie, z cermetowym elementem rezystywnym, który charakteryzuje się dużo większą trwałością niż typowe ścieżki węglowe. Ważne, żeby był wykonany z wysokie jakości materiałów i pochodził od sprawdzonego producenta.

  Kategoria artykułu:
  Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *