Podróże, delegacje służbowe, stała zmiana miejsca zamieszkania związana z podjętą pracą – wszystko to sprawia, że w dzisiejszych czasach powszechne staje się zjawisko „komunikowania na odległość”. Mogłoby się wydawać, iż z powodu dzielącego ludzi dystansu trudno jest utrzymać stały kontakt. Jednak rozwój nowoczesnych technologii pozwala na łatwą i szybką komunikację z bliskimi znajdującymi się na drugim końcu kraju lub za granicą.
„Komunikowanie na odległość” jest zjawiskiem społecznym obecnych czasów, wymagającym stosowania coraz to nowszych i korzystniejszych rozwiązań telekomunikacyjnych. Dostarczają je operatorzy sieci stacjonarnych i komórkowych, ale i szereg firm opracowujących nowe systemy pozwalające na łatwe, a jednocześnie ekonomiczne „komunikowanie na odległość”. Tego typu innowacyjnym rozwiązaniem, zyskującym coraz większą liczbę zwolenników, są połączenia VoIPowe.
Rozmowy prowadzone w sieci
Połączenia VoIP (z angielskiego voice over internet protocol) to rodzaj komunikacji wielokanałowej, która odbywa się przy użyciu tzw. protokołu IP z wykorzystaniem technologii sieciowych. Cały proces podobny jest do standardowych połączeń telefonicznych z tą różnicą, że wiąże się z dostępem do internetu, a nie określonej sieci telefonicznej.
W praktyce jest to swego rodzaju połączenie telefoniczne przez internet, dlatego też często usługa ta określana jest jako „nowoczesna telefonia internetowa”. Pozwala ona na swobodne, a co ważne ekonomiczne komunikowanie się dwóch stron na dużych odległościach. Umożliwia rozmowy głosowe i wideokonwersacje, jak również wysyłanie wiadomości tekstowych bądź głosowych. Zaletą tego typu połączeń jest możliwość korzystania z internetu w trakcie prowadzenia rozmowy.
Bez dodatkowych urządzeń
Korzystanie z telefonii internetowej w praktyce nie jest skomplikowane. Nie wymaga montażu dodatkowych skomplikowanych urządzeń czy instalowania zaawansowanych systemów. Wystarczy stały dostęp do internetu, gdyż sygnał dźwiękowy (obraz) przesyłany jest łączem internetowym w postaci tzw. pakietów.
Rozmowa za pośrednictwem VoIP może być prowadzona na dwa sposoby. Pierwszy wymaga słuchawek i mikrofonu podłączonych do komputera. Drugi natomiast aparatu telefonicznego (z tonowym wybieraniem numerów) podłączonego do bramki sieciowej VoIP.
Przyszłość telefonii internetowej
Połączenia VoIP coraz częściej wykorzystywane są do rozmów prowadzonych na dużych odległościach. Z opcji tej korzystają szczególnie osoby, których bliscy przebywają za granicą. Wynika to głównie ze stosunkowo mniejszych kosztów w porównaniu z usługami operatorów tradycyjnych połączeń. Ale telefonia internetowa coraz częściej znajduje też zastosowanie w biznesie, w związku z dążeniem do obniżenia kosztów komunikacyjnych.
Oferowane usługi telefonii internetowej dostosowywane są więc do potrzeb rynku – tak sektora indywidualnego, jak i biznesowego, co doskonale widać na przykładzie VoipScan.eu/pl/.