background img
banner

  PIT przez Internet. Od czego zacząć?

  11 lat temu przez

  W rozliczeniu za 2012 rok aż 3,5 miliona osób złożyło PIT, samodzielnie wypełniając deklarację i przekazując ją drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego. Obserwuje się wzrost popularności składania tego rozliczenia przez Internet.

  PITPojawia się coraz więcej aplikacji, które umożliwiają rozliczenie PIT przez Internet. Programy są dostępne online już od 1 stycznia roku następującego po roku rozliczeniowym.

  Terminy rozliczeń

  W tym roku podatkowym terminy przedstawiają się następująco:

  • do 31 stycznia 2014 r. :

  PIT-16A (karta)

  PIT-19A (duchowni)

  PIT-28 (ryczałt)

  • do 28 lutego 2014 r. :

  PIT-40 (za pracownika)

  PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę)

  • do 30 kwietnia 2014 r.:

  PIT-36 (działalność)

  PIT-36L (liniowy)

  PIT-37 (praca)

  PIT-38 (giełda)

  PIT-39 (nieruchomości)

  Termin końcowy mija o godzinie 23:59 dnia wskazanego powyżej. Podatnicy, którzy nie złożą deklaracji w terminie, mogą liczyć się z konsekwencjami takiego działania, w tym karą za opóźnienie.

  Dzięki rozliczeniom online nie trzeba dostarczać do urzędu skarbowego rozliczenia w formie papierowej. Mogą być one przesłane jako dokumenty elektroniczne. Wymaga to jednak zastosowania rozwiązań udostępnionych przez resort finansów lub wykorzystania oprogramowania komercyjnego stworzonego przez firmę zewnętrzną.

  Ministerialne e-Deklaracje

  Rozliczanie PIT przez internet, a także wysłanie go drogą elektroniczną to przede wszystkim oszczędność czasu. Nie trzeba też wychodzić z domu, aby złożyć PIT w Urzędzie Skarbowym. Program udostępniony przez Ministerstwo Finansów pozwala rozliczyć się za pomocą interaktywnych formularzy PDF. W drugim przypadku korzysta się jedynie z interaktywnych formularzy.

  Do takiej formy obliczenia podatku potrzebne są:

  •  komputer z zainstalowanym systemem Windows i skonfigurowanym dostępem do Internetu,
  •   oprogramowanie Adobe Reader w wersji co najmniej 8.1.4,
  •   wybrany program do rozliczenia PIT.

  Złożenie zeznania w formie elektronicznej nie zwalnia jednak z obowiązku przechowywania związanych z nim dokumentów. Dokumentację stanowiącą podstawę rozliczeń podatkowych musimy przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania, którego ona dotyczy. Jest to zasadniczo 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

  Kategoria artykułu:
  Finanse

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *