Mieszkając w naszej strefie klimatycznej, musimy liczyć się, że w przynajmniej w dwóch porach roku – jesieni i zimie – musimy pamiętać o dobrym ogrzaniu mieszkania.
W mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych ten problem jest wyeliminowany poprzez grzejniki podłączone do sieci centralnego ogrzewania lub ogrzewania gazowego, natomiast w domu wolno stojącym o źródło ciepła musimy zadbać sami.
Najpopularniejszymi, a nawet w ostatnich czasach – modnymi elementami instalacji grzewczej są piece wolnostojące.
Ciepło w każdym momencie – piece wolnostojące
Przez pojęcie „piec wolnostojący” większość ludzi rozumie tradycyjny, wielki piec stojący w rogu pokoju, wykonany z ceramicznych grubych kafli i opalany węglem. Na szczęście takie eksponaty to już przeżytek – współczesne piece zupełnie nie przypominają tamtych z dawnych lat, ale mają wspólne cechy – niektóre modele są obłożone kaflami, nieraz pięknie rzeźbionymi i podobnie jak piece kaflowe długo trzymają ciepło.
W piecach kaflowych ciepło promieniuje od nagrzanych kafli oraz szyby żaroodpornej, umieszczonej na froncie pieca. Dzięki tej szybie można kontrolować stan paleniska, w razie potrzeby dokładając paliwa. Paliwem zazwyczaj jest drewno.
Niektóre modele pieców posiadają tak zwany płaszcz wodny – jest to dodatkowa opcja pozwalająca na podłączenie pieca do stworzonej w domu sieci centralnego ogrzewania. Instalacja powinna posiadać zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem temperatury wody w sieci oraz możliwość bezpiecznego odprowadzenia pary i zbyt gorącej wody. Dzięki płaszczowi wodnemu można ogrzać kilka niezależnych pomieszczeń, pod warunkiem fachowo skonstruowanej instalacji.
Inny rodzaj pieca wolno stojącego to tak zwana „koza”. Jest to żeliwny zbiornik, posiadający żaroodporną szybę, która dodatkowo oddaje ciepło. Koza jest piecem do ciągłego palenia, a paliwem może być drewno, pellet – pozyskiwany z odpadów drewnianych, lub brykiet węgla brunatnego. Duża wydajność grzewcza, zdolna ogrzać około 100 metrów kwadratowych utrzymuje stałą temperaturę powietrza.
Kominki – ogrzewanie i dekoracja
Podobną funkcję jak piece wolnostojące mają kominki, również z płaszczem wodnym. Kominki dodatkowo mogą odgrywać rolę dekoracyjną, gdyż zazwyczaj są obudowane różnymi rodzajami materiałów jak kamień, drewno, marmur, kafle czy cegły. Ustawiane są zazwyczaj pod ścianą, niektóre modele, w zależności od projektu domu, mogą być budowane na środku pomieszczenia lub je poniekąd dzielić na dwie części. Kominki mogą posiadać otwarte paleniska, jednak w takiej sytuacji trzeba odpowiednio zabezpieczyć jego otoczenie.
Odpowiednim paliwem do kominka jest drewno drzew liściastych najlepiej owocowych co sprawdza się przy otwartych paleniskach, gdyż dodatkowym walorem jest przyjemny zapach spalającego się drewna.
Paleniska otwarte nie są szczególnie polecane do ogrzewania pomieszczenia, a raczej powinny być wykorzystane jako miły dodatek w zimowe wieczory.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Każdy kominek lub piec wolno stojący musi być właściwie podłączony do komina w celu odprowadzenia dymu powstałego podczas spalania drewna czy innego paliwa. Źle wykonana instalacja jest zagrożeniem dla życia i zdrowia domowników — dlatego montując takie urządzenie zatrudnijmy fachowców z długoletnim stażem, którzy w prawidłowy sposób przeprowadzą montaż oraz okresowo będą serwisować całą instalację.