Wypadki drogowe to zdarzenia które mają miejsce niemal że codziennie na Polskich drogach, jedne są mniej inne bardzie tragiczne w skutkach, jednak większość poszkodowanych nawet nie próbuje starać się o odszkodowanie. Większość ofiar wypadków komunikacyjnych nie zdaje sobie sprawy, że ubezpieczyciel sprawcy powinien zrekompensować im doznane krzywdy i zwrócić wszystkie koszty związane z leczeniem.
Pierwszym krokiem jaki powinien zrobić poszkodowany w wyniku wypadku drogowego to zgłosić swoją szkodę ubezpieczycielowi. Jednak niestety w większości przypadkach samo zgłoszenie nie jest dostatecznie wystarczające by uzyskać odszkodowanie komunikacyjne. Należy pamiętać że procedura dochodzenia odszkodowania jest nie kiedy długą i niełatwą drogą. Starając się o odszkodowanie musisz dołączyć wszystkie dokumenty związane z wypadkiem i leczeniem. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku powinien pokryć wszystkie koszty leczenia poszkodowanego. Można tu wymienić zakup lekarstw, koszty wizyt u lekarza i opieki, rehabilitację itp. Dodatkowo jeżeli poszkodowany nie mógł wrócić do pracy ze względu na jego stan zdrowia to zakład ubezpieczeń powinien zrekompensować niższe dochody wynikające ze zwolnienia lekarskiego. Jeżeli w wyniku wypadku poszkodowany umiera, to rodzina zmarłego również może dochodzić odszkodowania jeżeli wykaże że na wskutek śmierci ich bliskiego znacznie pogorszyła się im sytuacja finansowa.
O odszkodowanie można się starać nawet jeżeli poszkodowany nie odczuwa już żadnych dolegliwości spowodowanych wypadkiem. Tak samo jest w przypadku starania się o ubezpieczenie NW od własnego ubezpieczyciela. Decyzja o wysokości świadczenia może zostać ustalona na podstawie: decyzji zakładu ubezpieczeń, ugody lub orzeczenia sądu.