background img
banner

  Najczęstsze choroby płuc

  10 lat temu przez

  Płuca to parzysty narząd układu oddechowego, dzięki któremu oddychamy. Obydwa płuca mają postać zbliżoną do stożka, który składa się z podstawy oraz kopulastego szczytu, boczne części płuc przylegają do żeber.

  Choroby płuc

  Kiedy którykolwiek z narządów wykazuje jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu, mówimy o chorobach. Tak jest również i z płucami, najczęstszymi chorobami z nimi związanymi są:

  lungs

  Rozedma płuc – polega na rozdęciu pęcherzyków płucnych i drobnych oskrzelików, które skutkuje m.in. utratą elastyczności narządu oraz utrwalonymi zmianami anatomicznymi. Płuca osoby chorującej na rozedmę nie są w stanie opróżnić się do końca podczas wydechu powietrza. Głównymi objawami rozedmy płuc są: duszności, w szczególności spowodowane wysiłkiem fizycznym, kaszel, stanie klatki piersiowej.
  Zapalenie płuc – może powstawać w wyniku zarażenia się zarówno wirusem, bakterią, jak i niektórymi rodzajami grzybów. Podczas trwania choroby dochodzi do obrzęku płuc. Pierwsze objawy tej choroby to: dreszcze, wysoka temperatura, a także dość silne duszności. Istnieją dwa rodzaje zapalenia płuc: odoskrzelowe, występuje jako powikłanie po niewyleczonym zapaleniu oskrzeli oraz płatowe. Oba rodzaje leczy się przy użyciu antybiotyków.
  Astma – jest przewlekłym procesem zapalnym, objawiającym się przedłużonym skurczem oskrzeli. Najbardziej charakterystycznymi objawami tej choroby są świsty podczas oddychania i mocny, bolący kaszel, ucisk w piersiach i trudności ze złapaniem tchu. Inne przypadłości związane z astmą to – duszności w nocy i rano oraz po wysiłku fizycznym, przedłużone skurcze oskrzeli.

  Innymi chorobami, związanymi z układem oddechowym mogą być: alergia oddechowa, odma opłucna, pylica płuc, choroba dekomprsyjna czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  Sprzęty przydatne w leczeniu, niektórych z wymienionych chorób układu oddechowego, można odnaleźć na: https://sklep.chde.pl/choroby-pluc/akcesoria/

  Kategoria artykułu:
  Zdrowie i uroda

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *