Kiedyś wanny były standardowo montowane w blokach z tzw. wielkiej płyty. Dziś wanna jest symbolem luksusu, a jej wygląd i funkcjonalność zmieniły się nie do poznania. Projektanci prześcigają się w tworzeniu modeli o różnych wymiarach i kształtach. Od mnogości dostępnych wersji oraz wzornictwa wanien może zawrócić się w głowie. Sprawdźmy, co oferuje nam dzisiejszy rynek wanien w Polsce oraz jakie są ich specyfikacje.
Decydując się na zakup wanny, najczęściej zastanawiamy, jakie funkcje powinna posiadać. Marzymy o wygodnym siedzisku, wyprofilowanym zagłówku, wgłębieniach na łokcie czy też o antypoślizgowym dnie. Jednak to nie gadżety są najważniejsze, lecz konstrukcja oraz materiał z jakiego wanna jest wykonana. Z obecnie dostępnych na rynku produktów możemy wybierać spośród wanien żeliwnych, stalowych, akrylowych czy też z kamienia.
Moc żeliwa
Wanny żeliwne są niezwykle solidne i trwałe, a przez to ciężkie (ok. 80 kg), co nastręcza trudności podczas wnoszenia ich do mieszkania na piętrze. Z racji archaicznego wyglądu wanny żeliwne będą dobrze pasować w stylowych, rustykalnych łazienkach. Bardzo często są wyposażone w artystycznie zdobione nóżki, co nadaje im swoistego charakteru. Minusem na pewno jest mała różnorodność kształtów (typowa wanna ma wymiary 150 x 70 cm) oraz kolorów. Zazwyczaj są to wanny prostokątne w barwie białej.
Stalowy charakter
W przeciwieństwie do produktów żeliwnych, wanny stalowe są dostępne w większej ilości kolorów, rozmiarów i kształtów. Wanny tego typu wykonane są z blachy stalowej o grubości od 2 do 6 mm, której wewnętrzna część pokryta jest warstwą farby emaliowej. Dzięki takiej strukturze do czyszczenia wanny można używać środków chemicznych z substancjami ściernymi. Ponadto jest ona odporna na uderzenia mechaniczne oraz zarysowania. Wanny stalowe, w przeciwieństwie do produktów żeliwnych, nie są zbyt ciężkie. Typowy model posiada wymiary 150 x 70 cm i waży około 30 kg. Minusem jest znaczna utrata ciepła, mniejsza dźwiękochłonność oraz niemożność zainstalowania np. hydromasażu.
Lekkość akrylu
Wanny akrylowe wykonane są z coraz popularniejszego polimetakrylu metylu, a warstwa wewnętrzna może być wzmocniona poliestrem i włóknami szklanymi. Dostępna na rynku jest różnorodna kolorystyka oraz bogata gama kształtów. Są najlżejsze ze wszystkich dostępnych produktów. Typowy model wanny akrylowej ma wymiary 150 x 100 cm i waży około 20 kg. Taki rodzaj wanny ma przyjemną, ciepłą w dotyku powierzchnię. Struktura produktu cechuje się dużą wytrzymałością, odpornością na uderzenia oraz przebarwienia. Niestety wanny akrylowe są podatne na zarysowania oraz nie można używać w ich przypadku środków czyszczących z substancjami ściernymi.
– Na naszym rynku są też dostępne wanny akrylowe, które od akrylowych różnią się ceną, trwałością oraz wykonaniem. Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy wanna jest akrylowa jest zapytanie sprzedawcy lub producenta o grubość akrylu. Jeżeli jest poniżej 4 – 5 mm, to wanna jest akrylowana, a jej użytkowanie może doprowadzić do wystąpienia przebarwień, pęknięć, zmatowień, a nawet zżółknięć – przekonuje specjalista z Besco.eu.
Kamienna wytrzymałość
Wanny tego typu są zazwyczaj wykonane z granitu, marmuru, trawertynu lub fragranitu (połączenie granitu i innych substancji sklejających). Takie materiał sprawia, że wanny kamienne są niezwykle wytrzymałe oraz odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Utrzymują także ciepło i są dźwiękochłonne. Minusem jest na pewno waga wanny z kamienia. Typowy model posiada wymiary 182 x 125 cm i waży około 180 kg.