background img
banner

    Kto cierpi na meteoropatiÄ™?

    12 lat temu przez

    Dziś meteoropatia jest uważana za chorobę cywilizacyjną, gdyż cierpi na nią, co drugi człowiek w Polsce. Wśród meteoropatów są osoby, które szczególnie silnie reagują na bodźce pogodowe. Jakiej grupy osób ta dolegliwość dotyczy najczęściej?

    Badania przeprowadzane przez instytuty naukowe dowodzą, że najbardziej podatni na zmiany ciśnienia i skoki temperatur są mieszkańcy dużych miast oraz pracownicy biurowi. Mała odporność organizmu na zmiany pogodowe wynika z przebywania w zamkniętych- często klimatyzowanych- pomieszczeniach, a co za tym idzie ograniczonego dostępu do świeżego powietrza. Dodatkowo mało ruchu, prowadzenie siedzącego trybu życia oraz nieprawidłowe odżywianie przyczyniają się do bólu powstałego wraz ze zmianami zachodzącymi za oknem, gdyż maleje umiejętność organizmu do adaptacji do zmian atmosferycznych.

    Znaczny wpływ pogody na zdrowie odczuwają także osoby, które cierpią na przewlekłe choroby, gdyż ich organizm w sytuacji gwałtownych zmian pogodowych musi walczyć nie tylko z  dolegliwości związanymi z danym schorzeniem, ale także z bólami pogodowymi, tj. ból głowy, senność, czy osłabienie. Dotyczy to głównie osób zmagających się z przewlekłą chorobą układu nerwowego, oddechowego, czy kostnego. Dlatego też pogoda może pogarszać stan astmatyków i sercowców, zwłaszcza z chorobą niedokrwienną, jak również osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, czy chorobę wieńcową. Gorzej czują się też cukrzycy.  Ponadto, osłabiony organizm rekonwalescentów odczuwa większy ból przy zmianach temperatury, zachmurzenia, czy ciśnienia atmosferycznego niż zdrowy człowiek.

    Większa wrażliwość na bodźce pogodowe występuje u kobiet, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które stale zachodzą w ich organizmie. Szacuje się, że nawet u 60% kobiet występuje meteoropatia, natomiast najwięcej meteoropatek jest wśród pań w okresie menopauzy. Jeśli chodzi o wiek to nadwrażliwcami pogodowymi są przede wszystkim osoby starsze po 60. roku życia, którym najbardziej dokucza reumatyzm i osłabienie.

    Mimo, że skłonności do meteoropatii można przejąć w genach to równie dobrze ta pogodowa dolegliwość może dopaść każdego z nas, dlatego tak ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia oraz zachowanie właściwej diety.

    Kategoria artykułu:
    Zdrowie i uroda

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.