background img
banner

    Krok po kroku jak założyć apteke

    13 lat temu przez

    Założenie oraz prowadzenie apteki jest o wiele bardziej skomplikowaną operacją, niż innej działalności gospodarczej. Podejmując się takiego przedsięwzięcia należy spełnić wiele wymagań nałożonych przez przepisy prawa. Apteka ogólnodostępna jest przeznaczona do zaopatrywania społeczeństwo w wyroby medyczne, leki recepturowe (dostępne nie dłużej niż 48 godzin od złożenia zamówionej recepty), a oprócz tego w aptekach powinny być dostępne: suplementy diety, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt czy dermkosmetki.

    Zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne mogą założyć aptekę, warunkiem tego jest otrzymanie pozwolenia od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Wyjątkiem od tej reguły jest w przypadku gdy osobą, która chciałaby prowadzić aptekę jest lekarz lub lekarz stomatolog. W takim przypadku konieczne jest by taka osoba przedstawiła zaświadczenie o nie wykonywanie wyuczonego zawodu.

    Oprócz wymogów prawnych istnieje również wiele wymagań lokalowych związanych z otworzeniem apteki. Wszystkie szczegóły dotyczące wielkości pomieszczenia oraz wyposażenia również zostały zawarte w prawie farmaceutycznym. Według ustanowionych przepisów apteka powinna mieścić się w odrębnym budynku lub powinna zostać odrębnie wydzielona od innych lokali handlowych. Powierzchnia apteki uzależniona jest od liczby mieszkańców w danej miejscowości. W miejscowościach do 1500 mieszkańców powierzchnia nie może być mniejsza niż 80 m2, natomiast w przypadku mniejszych miejscowości oraz terenów wiejskich powierzchnia nie może być mniejsza niż 60 m2. Sam budynek wraz z wykończeniem musi spełniać takie same wymagania jak w przypadku takich placówek jak szpitale czy przychodnie rejonowe. Warunkiem koniecznym jest również usytuowanie apteki na naziemnej części budynku. Powinny się tam również znajdować dwa osobne wejścia, jeden dla klientów natomiast drugi dla personelu oraz dla dostawców nowego towaru.

    Dużą konkurencją dla tradycyjnych aptek są apteki internetowe, gdzie bez wychodzenia z domu możemy zakupić najpotrzebniejsze farmaceutyki bez recepty. Często zakup leków bez recepty jest o wiele tańszy niż aptekach ogólnodostępnych.

    Ustawa o prawie farmaceutycznym ustala również jakie wymagania powinien spełniać personel apteki. Otóż pracownikiem apteki może być tylko osoba, która ukończyła studia farmaceutyczne lub osoba która uzyskała tytuł technika farmacji. Kierownikiem apteki natomiast może być tylko osoba, która posiada min. 5-letni staż pracy w aptece, a przy tym nie ukończyła 65 roku życia. Stanowisko kierownika apteki można objąć tylko w jednej placówce.

    Kategoria artykułu:
    Zdrowie i uroda

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.